Barva roku 2020

Barva roku 2020

Každý nový rok a každá nová sezóna má svoje trendy. A stejně tak je to i s barvami. Patříte mezi tu část lidí, která se barvou roku řídí? Nebo tomu naopak nepřikládáte žádnou důležitost a dáte raději na vlastní preference? Ať už je váš názor jakýkoliv, měli byste vědět, že barva roku rozhodně není náhodná. Ani se nelosuje. Ve skutečnosti jde o do detailu promyšlenou úvahu a zamyšlení se nad tím, co nám asi následující rok přinese. Jak už jistě víte, letos se naší barvou roku stala klasická modrá. Tak se jí pojďme podívat na zoubek.

Pantone “classic – Blue”

Klasická modrá. Konkrétně 19-4052 Classic Blue. Není to jen barva tohoto roku, ale také první odstín, který symbolizuje vstup do nové dekády. Ty bývají vždy plné nejistoty a očekávání. Modrá v odstínu stmívající se oblohy je prý tou pravou kotvou, protože nám dává jistotu, že zítra přijde další sen. A možná bude ještě lepší než ten předešlý. Modrá barva nám tak kromě mírné melancholie, přináší příslib lepších zítřků.

Kdo vlastně vyhlašuje barvu roku?

Aktuální palety barev pro každou sezónu sestavuje společnost Pantone. Rozhoduje se na základě přehlídek z Newyorského Fashion weeku. Na svých stránkách každoročně zveřejňují dvanáct výrazných odstínů a čtyři neutrální, které by nás měly provázet v prvních měsících roku. Neutrální barvy společnost udává proto, abychom věděli, s čím ty výrazné kombinovat. Těmi letošními se staly: námořnická modř, sněhově bílá, kouřový odstín béžové a také světle velbloudí odstín. Pokud chcete usínat s pocitem, že vaše postel je opravdu v kurzu, doporučujeme kombinaci našeho světle béžového mikroflanelového prostěradla a saténového povlečení v modro-bílé variantě.

Co byste měli vědět o letošní barvě?

Newyorský Fashion week není jediná věc, na kterou bere společnost Pantone ohled. Ve skutečnosti je těch ovlivňujících faktorů několik. Klasická modrá se zdá být ideální pro dnešní dobu, jelikož je její odstín vhodný jak pro muže tak pro ženy. Podporuje tak dnešní tendence k vyhlazení rozdílů mezi pohlavími. Kromě toho lze tohoto odstínu dosáhnout rostlinami a přírodními barvivy, což z něj činí barvu, která skvěle ladí s tématem udržitelnosti. Tak co myslíte? Trefili se tentokrát s barvou roku “do černého”?