Co se řeší? Mýty a fakta o spánku

Co se řeší? Mýty a fakta o spánku

Spánkem trávíme třetinu našeho života a každý s ním tedy má opravdu bohaté zkušenosti. To ale neznamená, že po světě běhá 7 miliard spánkových expertů. Existuje velké množství mýtů, které jsou podložené pouze polopravdami nebo zkreslenými představami o spánku. Které mýty patří k těm nejrozšířenějším a jak bychom se k nim měli postavit na základě fakt známých o důležitosti kvality spánku?

Mýtus 1. Víc než 5 hodin spánku denně v dospělosti? Zbytečná ztráta času!

Jak je to doopravdy:

Na základě souhrnného zhodnocení několika stovek studií o spánku se nyní výzkumníci shodují na tom, že tělo dospělého člověka potřebuje 7 až 9 hodin spánku každou noc, aby se plně regenerovalo. Když se budete neustále ochuzovat o spánek, vaše tělo i mysl to negativně pocítí.

Mýtus 2. Počítání oveček je nejzaručenější metoda, jak usnout.

Jak je to doopravdy:

Nespavost je velmi nepříjemný problém pro mnoho lidí. Při potížích s nespavostí není pouze obtížné zaspat, ale také dochází k častému probouzení uprostřed noci. Oblíbené počítání oveček a podobné činnosti, ale mozek zaměstnávají způsobem, který není dobrý pro uvolnění nutné pro začátek spánkového procesu. Nebojte se místo toho vylézt z postele a věnovat se relaxačním činnostem, např. poslechu hudby nebo četbě, dokud nepoctíte nástup únavy.

Mýtus 3.  Pár odložení budíku nevadí a jsou naopak přínosné pro relaxaci.

Jak je to doopravdy:

Moderní budíky a mobilní telefony, které většina z nás používá místo nich, nám dávají možnost na několik minut odložit opakovanou signalizaci vyzývající nás ke vstávání. Donutit se vstát z vyhřáté postele po ránu samozřejmě není nic příjemného, ale snažte se to zvládnout na první pokus. Když totiž několikrát po sobě začnete usínat a pak se po několika minutách probudíte, dostává vaše tělo protichůdné signály. Díky odkládání budíku bude vaše ráno ve výsledku mnohem horší.

Mýtus 4. Nedostatek spánku dospíte o víkendu.

Jak je to doopravdy:

Práce a další povinnosti nás občas nutí obětovat drahocenný čas na spánek. Spánkový deficit ale není snadné vyrovnat a pár hodin navíc o víkendu vše nenapraví. Chronický nedostatek spánku může vést k různým zdravotním problémům, od většího rizika vzniku obezity až po depresivní stavy.

Mýtus 5. Starší lidé vyžadují méně spánku.

Jak je to doopravdy:

Senioři mývají tendenci se více budit během noci a vstávají v časnějších ranních hodinách. To ale neznamená, že by potřebovali méně spánku. Pouze se mění jejich spánkový rytmus. Spousta starších lidí si brzké vstávání vynahrazuje spánkem přes den, který pak v souhrnu zajistí potřebných 7 až 9 hodin odpočinku. Dědu tedy zbytečně ze šlofíka nebuďte!

Mýtus 6. Nemůžete usnout? Dejte si trochu alkoholu a zaspíte mnohem líp.

Jak je to doopravdy:

Mnohem lépe se spí s nízkou nebo nejlépe žádnou hladinou alkoholu v krvi. Ano, látky v alkoholických nápojích naše tělo utlumují, ale zároveň také potlačují REM fázi spánku, která je extrémně důležitá pro kvalitu spánku.

Mýtus 7. Ložní prádlo má malý vliv na kvalitu spánku, rozhodující je matrace.

Jak je to doopravdy:

Spánek je komplexní proces, který je ovlivněn velkým množstvím faktorů. Správná matrace či polštář jsou velmi důležité, ovšem voňavé povlečení příjemné na dotek a ve správné barvě rozhodně spánek dokáže zlepšit. Spánek nesmíme podceňovat a měli bychom udělat všechno pro to, aby třetina našeho života strávená v říši snů měla na naše tělo vyžadovaný blahodárný účinek.