Jak na kvalitní spánek v podzimních dnech?

Jak na kvalitní spánek v podzimních dnech?

Létu už odzvonilo, pozvolna přichází podzim a s ním chladné dny, pošmourné počasí a dřívější tma. Přestože letní parna spánku nijak nepomáhají, tak ani na podzim nesmíme zapomínat na kvalitní spánkovou hygienu.

Vliv světla a tmy

Člověk je od pradávna řízen světlem a tmou. Ve dne jsme aktivní a v noci se nám přirozeně chce spát. S příchodem moderních technologií už není problém rozsvítit si kdykoliv světlo a pracovat dlouho do noci. To však spánku příliš nepomáhá.

Modré světlo je doslova zabijákem našich cirkadiálních rytmů. Přirozeně je modré světlo přítomno ve dne a s přibývajícím večerem se vlnová délka krátí a světlo začíná přecházet do červeného spektra, které nám dává signál, že je čas spát. V zimě je tak tělo vystaveno velkému kontrastu, protože se stmívá kolem šesté hodiny, ale my se tak brzo spát obvykle nechystáme.

Problém můžete vyřešit žárovkami s měnitelnou barvou a nejméně dvě hodiny před spaním vyměnit modré světlo za červené. Obrazovky chytrých přístrojů také vydávají modré světlo, tak je raději odložte. Pokud to není možné, tak většina přístrojů má v sobě funkci „filtrace modrého světla“.

Výkyvy energie na denním pořádku

Na podzim se většina lidí cítí unavená a bez energie. Zkuste vnímat svoje tělo a klidně mu dopřejte více odpočinku. Jděte si lehnout o hodinu dřív, ale nezapomínejte na pravidelnost. Vašemu tělo má rádo pravidelnost, tak se snažte chodit spát a vstávat v přibližně stejnou hodinu. A to i o víkendu.

Přestože se cítíte unavení, tak vám paradoxně může pomoct pohyb. Přemožte svoji lenost a nechuť, vyrazte na podzimní procházku a pokochejte se krajinou. Využijte poslední zbytky pěkného počasí a vybudujte si nový zdravý návyk. Nemusíte se nutně dřít v posilovně, ale každý pohyb se počítá.

Večerní rituály do chladných dnů

Jak bylo zmíněno výše, tak se snažte ulehat a vstávat ve stejnou dobu. Vaše tělo si časem na nastavený čas zvykne a samo bude spánek vyžadovat.

Venku je sice chladněji, ale rozhodně nezapomínejte na pravidelné větrání. Před spánkem důkladně vyvětrejte ložnici, aby se vyměnil všechen vzduch v místnosti.

Na unavenou mysl a stres pomůže meditace nebo jemná večerní jóga. Jogíni věří, že v hlubokém předklonu z člověka odejde veškerý stres uplynulého dne.

Nebojujte proti únavě kofeinovými nápoji. Pijete-li černý čaj nebo kávu, tak ji omezte jen na dopolední hodiny. Odpoledne si dopřejte už jen bylinkový čaj nebo bezkofeinovou alternativu.

S usínáním vám mohou pomoci i bylinky. Dopřejte si šálek meduňkového, heřmánkového nebo levandulového čaje. Každý z nich vás zklidní a zároveň příjemně prohřeje.

Myslete také na kvalitní stravu. V zimě má spousta lidí tendenci přibírat, protože vynechají pohyb, konzumují méně zeleniny a ovoce. Zachovejte přísun vitamínů i během zimy. Pomoci si můžete i výživovými doplňky. Kvalitní strava úzce souvisí s kvalitním spánkem.

To pravé povlečení na podzim a zimu

Do chladnějších dní se chodí příjemné a měkoučké povlečení. Vsadit můžete na klasickou čistou bavlnu, kterou využijte po celý rok. V létě vás ochladí a v zimě zahřeje. Stejné vlastnosti vám poskytne i luxusnější varianta saténového povlečení.

Top materiálem pro chladné dny a zimomřivé osoby je ale mikroplyš nebo mikroflanel. Pokud máte raději přírodní materiál, tak vás určitě osloví klasické flanelové povlečení nebo moderní povlečení z mikrovlákna. Pokud nemáte s těmito materiály žádné zkušenosti, tak si je raději předem osahejte. Nemusí být všem příjemné.


Související produkty

Mikroplyšová deka 200x220 cm - Tmavě modrá

Skladem - ihned k odeslání, v úterý 6. 6. u vás
529 Kč

Porovnat