Jaké barvy patří do moderní ložnice?

Jaké barvy patří do moderní ložnice?

Že barvy dokážou ovlivnit naši náladu a nabudit nás na určitou činnost už dávno víme, málokdo však dokáže řeč barev využít ve svůj vlastní prospěch a to je škoda. Díky vhodným barvám navodíte v ložnici tu správnou atmosféru na spaní nebo na romantický večer.

Barvy dokážou divy s prostorem

V první řadě musíme zmínit, že díky důmyslně zvoleným barvám můžete doslova kouzlit s prostorem. Tmavé a syté odstíny barev prostor opticky zmenšují, na druhou stranu zemitější tmavé odstíny navodí pocit útulna. Světlé odstíny naopak prostor opticky zvětšují a místnost působí vzdušněji a 

I barva stropu dokáže změnit perspektivu. Pokud strop natřete stejnou barvou jako stěny, tak se místnost opticky sníží. Toto řešení je vhodné pro staré domy s velmi vysokými stropy. Bílý strop naopak místnost prodlouží, dejte si pozor, abyste si nepřipadali v ložnici jako ve vysoké krabici. 

Jakou barvou vymalovat ložnici?

Ideálními barvami do ložnice jsou světlé studenější odstíny. Světle modrá nebo zelená vás dokážou uklidnit a navodit pocit bezpečí. Pozor, aby ložnice nepřipomínala čekárnu v nemocnici. Studené syté odstíny jsou možná pěkné, ale v ložnici nemusí budit příjemný dojem.

Pokud máte ráno potíže se vstáváním, tak si vymalujte alespoň jednu stěnu žlutou nebo oranžovou barvou. Teplé odstíny vás ráno probudí a přitom nepůsobí nijak rušivým dojmem, takže se vám bude dobře i usínat. 

Červená a fialová barva jsou velmi agresivní a do ložnice se vyloženě nehodí. Červená barva podporuje chuť k jídlu a vzbuzuje v nás agresivitu a to je poslední, co večer chceme. Trváte-li na červené ložnici, tak alespoň vyberte nějaký tlumenější odstín. 

Nepodceňujte barevnost povlečení

Barva povlečení dokáže vyvolat spoustu emocí. Vhodně zvolený odstín vás naláká do postele a příjemně vás ukolébá ke spánku, některé odstíny dokážou podnítit i sexuální touhu. Podívejme se, jak nás dovedou ošálit nejběžnější barvy na povlečení.

Červená je barva života, energie, vášně a také agresivity. Červené povlečení volí rozhodní lidé s vůdcovskými sklony, kteří z červené čerpají sílu. 

Růžové povlečení symbolizuje nevinnou hravost. V ložnici si jej představíme v nějaké zámecké ložnici, přestože je růžová barva příjemná a vhodná k navození romantické atmosféry, tak mnozí pánové ji odmítají už z principu.

Hnědé ložní prádlo symbolizuje zemi a zemitost. Hnědou barvou se ukotvíme a dopřejeme si stabilitu. Světlé hnědé odstíny a béžová barva je navíc velmi moderní a skvěle se sladí s ostatními doplňky. 

Zelená ze všech barev nejvíce uklidňuje, proto ji najdeme často v nemocničních prostorách. Pokud povlečení vhodně sladíte se zbytkem místnosti, tak vytvoříte jedinečnou oázu klidu. 

Je-li vám pořád zima, kupte si žluté nebo oranžové ložní prádlo. Letní barvy dovedou pocitově zvednout teplotu až o dva stupně. Žluté povlečení se tedy hodí spíše na zimu. 

Doplňky slaďte se zbytkem místnosti

Při zařizování se držte pravidla maximálně čtyř barev. Jedna z barev by měla být dominantní, tou vymalujte stěny a popřípadě strop, další barvy slouží jako doplňkové. Povlečení je jedním z nejvýznamnějších prvků v ložnici.  Stylovým ložním prádlem oživíte jinak nudný interiér. 

Všechny doplňky i ložní prádlo můžete sladit se zbytkem nebo zvolit kontrastní odstíny. Svoji představu však raději nejprve nakreslete na papír, aby ložnice ve finále nevypadala jako pouťový stánek. 

Jak na dětskou ložnici?

Při zařizování dětského pokoje máme tendence upustit uzdu kreativity a ozdobit stěny výraznými motivy. Raději se však držte při zemi a vymalujte raději kombinací dvou barev. Složité mozaiky nebo oblíbení dětští hrdinové mohou na děti působit rušivě a při psaní domácích úkolů se nebudou soustředit. 

Ložní prádlo pro děti volte světlé, obzvláště jestli se dítě v noci samo bojí. Tmavší povlečení s motivem se potmě v dětských očích promění na nebezpečné strašidlo a nevyspíte se nikdo. Stejně tak raději odstraňte z dosahu postele předměty vrhající roztodivné stíny.