Myslete ekologicky i při výběru povlečení

Myslete ekologicky i při výběru povlečení

Spousta lidí mění svoje životní přesvědčení a snaží se žít více v souladu s přírodou, nakupují bio výrobky, snižují svoji uhlíkovou stopu, omezují odpad a neplýtvají zdroji. Většina výrobců na tento trend již zareagovala a výrobci ložního prádla nejsou výjimkou. 

Jaký materiál je nejvíce eko?

Na prvním místě musíme samozřejmě zmínit bavlnu, ale při nákupu si dejte pozor na kvalitu a původ bavlny. Nejlépe uděláte, když si koupíte bavlněné povlečení od solidního prodejce. Bavlna je totiž velmi často pěstována v zemích třetího světa, kde ji v nelidských podmínkách sklízí vykořisťovaní dělníci pracující za minimální mzdu. Bavlna je ošetřována doslova chemickým koktejlem a bělena spoustou nevhodných chemikálií. 

Výborným materiálem pro výrobu povlečení je také len. Jde o naprosto přírodní a jedinečný materiál, který nabízí skutečný komfort. Pohlcuje vlhkost, podporuje termoregulaci a skvěle odolává plísním a roztočům. 

Vsaďte na trvalou udržitelnost

Trvalá udržitelnost je v ekologii často skloňovaný termín. Jde ve zkratce o schopnost udržet rozmanitost druhů a produktivitu na dobu neurčitou, snažíme se tedy o uspokojení potřeb dnešní generace a zároveň zachování šance na uspokojení budoucích generací. Pro někoho je toto téma značně kontroverzní, ale čím více se o něm mluví, tím lépe. 

Snažte se i vy ve svém osobním životě žít v souladu s trvalou udržitelností. Dejte přednost kvalitním výrobkům, které jsou vyrobeny s úctou k přírodě a jiným lidem. Ano i taková maličkost jako je nákup ložního prádla, se počítá. 

Uhlíková stopa u ložního prádla

Dalším parametrem pro ekologické nakupování je uhlíková stopa, která je jakýmsi ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb. Čím větší je uhlíková stopa, tím méně je výrobek ekologický. Samozřejmě, že přesného čísla se u žádného výrobku nedopočítáte, ale z běžně dostupných informací můžete spoustu věcí odvodit.

Pátrejte po zemi původu, čím delší cestu sem výrobek urazil, tím větší má uhlíkovou stopu. Poohlédněte se po českých firmách, můžete tímto podpořit malou firmu s opravdovým lidským příběhem a ne obří korporát. 

Zaměřte se na výrobce

Takzvaná „fast fashion“ je mezi vyznavači ekologického přístupu k životu známá. Značky prodávající „rychlou módu“ chrlí do světa několik kolekcí ročně a nezajímají se o dopady na životní prostředí a nechávají své zaměstnance pracovat v otřesných podmínkách. Dalo by se říct, že jejich počínání je opakem trvalé udržitelnosti. 

Některé firmy prodávající rychlou módu vyrábějí i ložní prádlo. Stejně jako u oblečení jde o méně kvalitní zboží, které cílí na kvantitu, za krátkou dobu se opotřebuje a vy si koupíte nový kus. Ve finále utratíte daleko více peněz. Rozumnější je investice do jedné kvalitní sady, která vám vydrží roky. 

Správná péče prodlouží životnost

Samozřejmostí je správná péče, ta vám prodlouží životnost prakticky u všeho. Ložní prádlo měňte jednou za dva týdny, perte v šetrném pracím prostředku při teplotách doporučených od výrobce. Sušení v sušičce je pro tkaniny zatěžující, ale preferujte-li sušičku, tak alespoň nastavte delší program při nižší teplotě. 

Ekologické tipy pro začátečníky

Snažte se maximálně využít potenciál všech věcí. Starší povlečení, které už nechcete používat, můžete využít na výrobu pytlíků na ovoce, nebo z něj nastříhat hadry na úklid, po starém povlečení sáhnou rádi azylovém domě. Roztrhané povlečení a staré deky darujte do zvířecích útulků. 

Nemusíte ze dne na den začít žít stoprocentně zeleně. Každý malý krok se počítá.