Povlečení jako designový kousek

Povlečení jako designový kousek

Povlečení je nezbytnou výbavou každé ložnice a už dávno neplatí, že musí být jen účelné. V dnešní době máte na výběr nepřeberné množství barev a vzorů, které budou lahodit vašemu oku. Povlečení totiž není jen nevýznamným kusem hadru, ale může vhodně doplnit barevnou kompozici v místnosti.

Kolik barev je tak akorát

Obecně se doporučuje k jedné hlavní barvě dvě až tři barvy doplňkové. V praxi to znamená, že hlavní barva je ta na stěnách a k ní zvolíme dvě až tři barvy, ve kterých pořídíme doplňky. Může vytvořit kontrastní pokoj, kde zvolíte opačnou barvu na barevném spektru nebo půjdete cestou tónu v tónu, kdy vyberete jen jiné odstíny téže barvy. 

Klasické povlečení do tradičních interiérů

Do tradičních interiérů se hodí tradiční vzory. Máme na mysli jednobarevná povlečení v přírodních barvách, jako jsou bílá, světle modrá, hnědá nebo odstíny béžové. Bát se nemusíte ani jednoduchých vzorů. Venkovské motivy, květinové vzory, proužky a puntíky jsou téměř ikonické a stále vypadají velmi dobře. 

Geometrické a abstraktní vzory

Abstraktní a geometrické vzory v kontrastních barvách se hodí do modernějších interiérů. Abstraktní vzory jsou vhodné také, pokud chcete ložnici ozvláštnit, ale netroufáte si na výraznou barvu stěn. Máte-li výraznou barvu na stěnách, tak buďte obezřetní, co se týče divokých vzorů. Ve výsledku může celá ložnice vypadat jako cirkusový stan. 

3D povlečení ozvláštní interiér

Velmi oblíbené je v současnosti povlečení s realistickými 3D vzory. Vybrat si můžete prakticky cokoliv. Od krásné krajiny, zvířat, ovoce, květin až po auta. 3D vzory potěší také vaše děti, protože na povlečení najdou svoje oblíbené filmové a seriálové hrdiny. 

Stejně jako u abstraktních vzorů se držte při zemi i u 3D vzorů. Povlečení s těmito motivy je opravdu výrazné a obvykle jde o nejvýraznější prvek v místnosti. Takže další doplňky volte opravdu s rozmyslem. 

Saténové povlečení se hodí všude

Satén je luxusní materiál, který dodá každé ložnici na vznešenosti. Saténové povlečení můžete pořídit v mnoha barevných variantách a vzorech. Na saténovém povlečení vypadá každý vzor jedinečně a luxusně. Saténové povlečení využijete po celý rok, protože v zimě vás zahřeje a v létě ochladí. Příjemně klouže po pokožce a je jemný na omak. 

A jak dál ozvláštnit ložnici

Ložnici můžete doplnit o další textilní doplňky, které ještě více dokreslí atmosféru pokoje. Do romanticky laděných interiérů nezapomeňte na přehoz na postel nebo na nebesa. Do každé ložnice se pak hodí dekorační polštářky v různých barvách a vzorech, které dodají pokoji na útulnosti. 

Do každé ložnice také neodmyslitelně patří záclony a závěsy. Závěsy jsou nejen výrazným doplňkem, který je důležité dobře sladit s ostatními prvky, ale plní i stínící funkci. 

Aby barvy dlouho vydržely

Noční můrou při prvním praní povlečení je barevná stálost. Pokud chcete, aby vám povlečení udrželo původní barvu, tak jej perte na maximální teploty doporučené výrobcem a sušte v sušičce na šetrný program. Sušíte-li venku na slunci, tak povlečení obraťte na rub. 

První krok ale musíte udělat už při nákupu. Klíčem je výběr kvalitního výrobku. Někteří výrobci používají méně kvalitní tkaniny i barvy a během několika praní ztratí povlečení nejen barvu, ale i tvar. U saténového oblečení bývají obvykle používány kvalitní metody a seprání nehrozí tolik, jako u klasické bavlny.