Proč mají Dánové na oknech teplé deky a polštáře?

Proč mají Dánové na oknech teplé deky a polštáře?

Dánsko už se několik let v kuse označuje za nejšťastnější zemi na světě. Zdá se to neuvěřitelné. Země na Severu, dlouhé noci, málo sluníčka a přesto! Dánové opravdu patří mezi nejspokojenější lidi celé planety. Dokonce tam existuje i něco jako Institut výzkumu štěstí, kde se zkoumají příčiny a důsledky lidského štěstí (no nezní to jako totální dreamjob?). Co je ale tedy jejich tajemstvím? Jak je možné, že navzdory příšernému počasí Dánové srší spokojeností a pohodou? Odpovědí je podle všeho jejich životní styl, zvaný hygge. A my vám teď z pohledu zasmušilého Čecha zkusíme vysvětlit, co to vlastně znamená.

Co je to hygge?

Hygge je v podstatě umění. Umění vytvořit si útulnou a příjemnou atmosféru. Umění vykouzlit pocit naprostého bezpečí. Hygge je domov. Vědomé prožívání štěstí, ať už s lidmi které máme rádi nebo ve společnosti nás samotných. Všechno tohle zní krásně, ale přiznejme si, že trošku abstraktně. Pojďme být víc konkrétnější. Hygge je, když si v pohodlném křesílku vychutnáváte horký čaj nebo čokoládu, jste zachumlaní v teplé dece a čtete si oblíbenou knihu, zatímco venku řádí bouřka. Hygge je, když vypadne elektřina a my místo toho, abychom se naštvali, zapálíme pár svíček, sedneme si do kroužku a vyprávíme si příběhy z dětství. Zkrátka je to příjemná atmosféra, která nás obklopuje, když vědomě prožíváme štěstí.

Proč nemusí být deky a polštáře jen v posteli? 

Zřejmě už vám došlo, že jakmile se chceme cítit útulně, nemůžou chybět teplé deky a polštáře. My jsme zvyklí na tento druh komfortu především v postelích. Dánové se ale naučili vytvářet si na různých místech v domě tzv. “hyggekrog”, neboli pohodlné koutky. Zastávají názor, že každý dům by měl mít malý útulný kout na odpočinek, ideálně někde u okna s výhledem na krajinu. Pokud tedy v Dánsku v oknech zahlédnete deky, už víte, o co se jedná!

Útulnost jako nástroj k nekonečnému štěstí

Naše láska k útulným, prostorově omezeným zákoutím může pramenit už z dob, kdy jsme žili v jeskyních. Žít na malém prostoru bylo výhodnější, protože tělesné teplo se udrželo déle a navíc byly nevelké rozměry perfektním úkrytem před velkou zvěří. Tyto původní instinkty v nás zřejmě zůstaly zakódované dodnes, proto nás opravdu dělá šťastné, když se cítíme v bezpečí. A toho jsou si Dánové moc dobře vědomi.

Přikrývka jako synonymum bezpečí

Pokud vás tento článek zaujal a přemýšlíte nad tím, že si sami vytvoříte doma svůj hyggekrog, deky a polštáře jsou nutností. Zachumlat se do deky vám rozhodně přinese pocit bezpečí a sami jistě víte, že to občas uděláte, ikdyž vám zrovna není zima. Pěkně hřát vás zcela jistě budou vlněné, flísové nebo třeba mikroplyšové deky, které seženete tady. Přineste si i vy do svého života kousek toho dánského štěstí.