Průvodce moderními typy prostěradel

Průvodce moderními typy prostěradel

Prostěradlo je primárně jakýsi ochranný kryt na matraci, ale plní i další funkce. Překvapivě se podílí i na kvalitě spánku. Příliš teplé prostěradlo nás v noci přehřívá a můžeme se budit. V nepříjemném kousavém prostěradle se vám určitě nebude dobře usínat. V neposlední řadě se prostěradlo dotýká naší pokožky i na obličeji a mělo by být z kvalitního materiálu, který nám nebude způsobovat kožní problémy. Jak se zorientovat v široké nabídce se podíváme v dnešním článku.

 

Nejčastější materiály prostěradel a jejich výhody

Froté prostěradla jsou stará dobrá klasika. V zimě vás pořádně zahřejí a jejich údržba je poměrně snadná. Mají vysokou gramáž a díky tomu jsou velmi odolná.

Bavlněné prostěradlo můžete používat celoročně. V zimě vás zahřeje a v létě je prodyšné a dýchá. Je vhodné i pro alergiky. Bavlněná prostěradla můžete koupit i v bio a fair trade kvalitě.

Jersey prostěradla jsou v současnosti velmi oblíbená a setkáte se s nimi v mnoha barevných provedeních i velikostech. Jde o směs bavlny a umělých vláken. Údržba jersey prostěradel je jednoduchá a nespornou výhodou je i nízká cena.

Prostěradla microtop jsou vyrobena ze speciálních microfaserových vláken. Tato prostěradla jsou velmi příjemná na dotek a zároveň jsou velmi odolná vůči mechanickému poškození.

Satén je pro mnoho lidí synonymem pro luxus. Taková jsou i prostěradla z tohoto materiálu. Hebká a příjemná na dotyk. Vypadají velmi pěkně a zachovávají si svůj tvar. Saténová prostěradla povlékejte s povlečením ze stejného materiálu.  Kombinace s jiným materiálem nevypadá moc pěkně.

 

Jak vybrat správné prostěradlo?

Nejdůležitějším parametrem výběru je samozřejmě velikost. Prostěradlo o špatných rozměrech vám bude maximálně ležet ve skříni. Standardní rozměr jednolůžka je 90x200 centimetrů. Manželská poste je obvykle 180 nebo 200 centimetrů široká a dva metry dlouhá. Prodloužené postele jsou o dvacet centimetrů delší a měří zpravidla 220 centimetrů. Skutečnou délku si před prvním nákupem raději přeměřte.

Nezaměřujte se jen na materiál prostěradla. Podívejte se na štítku i na gramáž látky. Čím větší gramáž látky, tím je vyšší hustota vláken v ploše. Těžší a hustší prostěradla jsou kvalitnější a méně se sráží v pračce nebo sušičce. Jsou také odolnější vůči oděrům a tak snadno se neproděraví.

Prostěradla jsou k dostání v klasickém plachtovém a napínacím provedení. Plachtové prostěradlo se z pod postele snadněji vytahuje a může se krabatit, musíte také věnovat větší pozornost rozměrům, protože přesah matrace by mě být minimálně dvacet centimetrů. Napínací prostěradla se dobře povlékají díky gumě a nemusí se žehlit. Na posteli se snadno natáhnou a nejsou na nich vidět varhánky.

Nekupujte podezřele levné výrobky od pochybných výrobců. V první řadě půjde nejspíše o nekvalitní výrobek, který se sepere a změní barvu. Možná sice nakoupíte několik levných prostěradel, ale ve finále utratíte víc peněz, protože za chvíli budete kupovat nová.

 

4 tipy pro správnou údržbu prostěradel

V první řadě prostěradlo i ostatní lůžkoviny pravidelně měňte. Lidé mění ložní prádlo nejčastěji jednou za měsíc, to je však málo. Ideální interval jsou dva týdny u alergiků a astmatiků klidně častěji. V prostěradle se usazují odumřelé části kůže a mikroorganismy, které mohou být příčinou vleklých kožních problémů.

Prostěradlo i povlečení před použitím vyperte. Nikdy nevíte, kdo se ho při výrobě a v obchodě mohl dotýkat. Zároveň se z něj vyplaví všechen prach, který se v něm usadil při skladování. 

Vždy se řiďte pokyny od výrobce. Nepřekračujte doporučenou teplotu a nedávejte prostěradlo do sušičky, pokud to není na štítku uvedeno. Při vyšších teplotách se může prostěradlo srazit, změnit barvu a také se zkrátí jeho životnost. 

Pokud máte na pračce program parního praní, tak lůžkoviny perte v páře. Nemusíte se bát, že jde o agresivní program. Pára povlečení šetrně vypere a zbaví jej potenciálních mikroorganismů a vydesinfikuje jej.