Skandinávský styl je IN!

Skandinávský styl je IN!

Pusťte si domů čerstvý severský vítr

Když se řekne Skandinávie, leckoho napadne jako první myšlenka nepříjemný chlad a strohost. Pokud je řeč o stylu vybavení bytu, věřte, že tomu tak vůbec být nemusí. Skandinávský styl se naopak stává čím dál tím oblíbenějším způsobem zařizování domácností nejen u designerů. Máte-li blízko k přírodě, neváhejte. Inspirace severskými zeměmi propůjčí vašemu obydlí eleganci a dodají mu potřebnou harmonii.

 

Přírodní materiály jako cesta k pohodlí

V severském stylu hraje příroda prim. Není divu, o Skandinávcích je známo, že žijí ve velkém sepětí s přírodním bohatstvím, které je obklopuje. To je také jeden z důvodů, proč se těší tak dobré životní úrovni. Pokud si i vy chcete domů pustit trochu toho čerstvého vzduchu ze severu, vsaďte proto na dřevo. Můžete ho použít například v podobě parket na podlahu, obložit jím zdi nebo zvolit dřevěný (nikoli masivní!) nábytek. Pokud máte navíc v pokoji dřevěné trámy, je z půlky vyhráno. Při použití dřeva se rozhodně nemusíte bát, že se váš pokoj promění v tradiční vesnický příbytek. Tajemství tkví v kombinaci s materiály, jako je sklo, kov nebo kůže. Tohle spojení zaručí skutečně moderní ráz interiéru.

Dalším způsobem, jak můžete udělat krok k pozitivní změně, je optické zvětšení prostoru. Zde se můžete inspirovat minimalismem, jehož pravidly jsme vás provedli v listopadovém článku. Pokud se vám podaří odstranit přemíru zbytečných dekorací či kusů nábytku, bude se vám v otevřeném prostoru lépe pracovat i relaxovat.

 

Pochmurnou náladu zažene hra světla

K zmíněnému otevřenému prostoru se automaticky nabízí i bonus v podobě prosvětlení interiéru. Výhodou jsou velká okna, která umožní pronikání přirozeného denního světla do celého pokoje. Pokud vám velké prosklené plochy doma chybí, nevadí. Jedním ze znaků Skandinávie je dlouhá severská tma, kdy je světlo přinejlepším několikahodinovou záležitostí denně. Proto není divu, že v příbytcích místních obyvatel najdete povětšinou světlé barvy. Zkuste proto prostory také ladit do neutrálních světlých barev, které domov snadno rozsvítí. Dobrou službu udělá šedá, krémová nebo bílá. Pomoci si můžete i zrcadly a svícny.

 

Interiér zdobte jen střídmě

Jak už jsme nakousli, minimalismus se vám vyplatí v mnoha ohledech. Jemné hladké linie, jednoduché prvky a praktické doplňky, jsou to pravé. Pokud budete vybírat pečlivě, nemusíte se bát, že místnosti prostoupí chlad. Naopak, správné doplňky se postarají o útulnou a svěží atmosféru. Opět můžete použít dřevo nebo sklo, aranžovat květiny a větvičky do proutěných košíčků nebo skleněných váz, na zeď zavěsit několik rámečků s fotkami, oprášit pár vintage kousků po babičce, na garnýž pověsit závěsy z přírodních tkanin a tak dál. V ložnici nezapomínejte ani na postel. Klasické bílé prostěradlo, světlé příjemné povlečení z kvalitní bavlny a stylový přehoz přes postel, rozhodně nic nezkazí.