Možná vás to dřív nenapadlo, ale i v oblasti spánku mají jednotlivé národy a kultury svoje vlastní zvyky. Co nám přijde naprosto běžné, může lidem na opačné straně zeměkoule přijít podivné. A naopak. Pokud se přestěhujete do jiné země, tak si nebudete muset zvyknout jen na mentalitu, ale budete muset přizpůsobit i spánek.
Ve Švédsku je naprosto běžné chodit s dětmi ven za každého počasí. V našich končinách se při teplotách kolem nuly příliš nedoporučuje nechávat malá miminka spinkat venku. Právě ve Švédsku potkáte kočárky před kavárnami, jeslemi nebo domy i při velmi nízkých teplotách.
Dnešní západní společnost neuznává společné spaní rodin. Nicméně v tradičních kultech běžně spaly děti s matkou, případně celé rodiny společně. Původní obyvatelé Austrálie vyznávají společné spaní všech členů rodiny v jedné místnosti, aby jejich mysl byla chráněna.
Britové měli tradičně ve zvyku nosit na spaní čepice. V dřívějších dobách bylo nošení čepic čistě praktické, protože v domech byla zima, tak jim čepice zahřívala hlavu. Dnes používají čepice na spaní spíše ženy, aby měly krásné vlasy. Naštěstí nemusíte spát v čepici, aby vaše vlasy byly krásné. Podobnou službu vám prokáže saténový povlak na polštář.
Představa spánku v houpací síti není pro většinu středoevropanů příliš lákavá. Zejména v Mexiku přijdou výrobci matrací na mizinu, protože hamaky a závěsné sítě jsou zde velmi oblíbené. Setkáte se s nimi v celé Latinské Americe.
Na indonéském ostrově Bali je tradiční meditační technika známá jako „spánek ze strachu“. Jde o techniku rychlého usnutí, která vás ihned zbaví strachu a stresu. Tento způsob meditace je prý velmi účinný a může se jej naučit každý.
Japonec spící v práci je něco nepředstavitelného, protože většina z nich jsou workoholici. Ale v Japonsku je člověk spící v práci velmi oceňován, protože zůstal přes velkou únavu ve svém zaměstnání. Těmto krátkým spánkům se říká inemuri.
V České republice se snažíme děti ukládat ke spánku v brzkých večerních hodinách. Většina rodin dává menší děti spát kolem osmé hodiny. Ve Španělsku se však děti učí ponocovat společně se svými rodiči. Není výjimkou, že malé děti potkáte venku i velmi pozdě. Běžný čas spánku dětí ve Španělsku je kolem 23. hodiny
Časté buzení a nekonzistentní spánek je na západě považován za nekvalitní spánek. Dříve si však lidé nemohli dovolit spát celou noc. Někdo musel strážit, aby se rodině nic nestalo. Některé africké kmeny praktikují spánek dle potřeby. Jdou spát, když potřebují a nenutí se usnout, když se jim spát nechce.
Pro většinu z nás je stlaní postele každodenní ranní rituál. Nejvíce lidí si stele postel v Mexiku, Velké Británii a Německu (80 %). Naopak nejméně lidí ráno stele postel v Japonsku (44 %), možná je to dáno jejich velkou vyčerpaností a přepracovaností. Až třetina Japonců udává, že jim denní povinnosti nedovolují se pořádně vyspat.
Někdo spánek bez oblečení miluje a jiný potřebuje cítit bezpečí v podobě oblečení. Možná vás překvapí, že v západních zemích spí nejvíce nahých lidí ve Velké Británii. V této konzervativní zemi spí nahých až 30 % osob. Na druhém místě je USA s 12 % a Německo se 7 %.