Studená sprcha! Ráno, nebo večer?

Studená sprcha! Ráno, nebo večer?

Stát pod proudem ledové nebo alespoň chladné vody zní pro mnoho lidí jako mučení. Když se ale pod takový proud postavíte dobrovolně a pravidelně, prospějete tím svému zdraví i psychické pohodě. Je však lepší toto zdravé mučení (věřte, že po několika prvních pokusech studenou sprchu začnete oceňovat) podstupovat ráno či večer? A jaké účinky lze od pravidelné studené sprchy očekávat?

Chladivé probuzení

Studená sprcha po ránu má větší sílu než několik šálků kávy. Pokud se ráno dlouho probouzíte, představuje studená sprcha nejlepší způsob, jak rychle a energeticky nastartovat den. Ovšem pozor, s otužilostí začínejte postupně. Když si na sebe hned pustíte mrazivou vodu, dostane vaše tělo teplotní šok, který vás může od dalších studených sprch odradit.

Lepší spánek

Podobně jako po ránu potřebujete vzpruhu, před spánkem vaše tělo vyžaduje klidnou mysl. Studená sprcha funguje podobně jako meditace, která obsah vaší mysli vyčistí a uklidní. Zcela ideální je studená sprcha před spaním v letních měsících, kdy vaše tělo potřebuje zchladit, abyste dosáhnuli před spánkem dostatečné úrovně pohodlí. Komfortu také napomáhá správně vybrané povlečení, které vaší pokožce umožní dýchat a nebude ji po osvěžující sprše dráždit.

Zdravá a krásná kůže

Příliš velký přísun horké vody vaší pokožce neprospívá, za to studená sprcha ano. Sprchování nebo postupné masírování částí těla studenou vodou pomáhá prokrvovat kůži, rozproudit lymfu, a dokonce může chránit problémové partie před celulitidou. Studená sprcha na rozdíl od té horké nevede k vysušování pokožky. Díky sprchování studenou vodou také zabráníte vypadávání vlasů a celkově zlepšíte vzhled jak vlasů, tak pokožky.

Odolnější imunita

Studená voda stimuluje aktivitu vašeho imunitního systému a vede ke zvýšené produkci veledůležitých bílých krvinek. Tam ale blahodárné činky studené sprchy na vaše zdraví nekončí. Jedním z efektů kontaktu se studenou vodou je uvolňování noradrenalinu, který bojuje proti zánětům a snižuje bolest namožených či poškozených svalů. Není tedy divu, že mnoho sportovců nedá na studenou sprchu dopustit.

Rychlejší metabolismus

Snažíte se shodit přebytečná kila a nemůžete se přehoupnout přes neviditelnou bariéru? Na vině může být pomalý metabolismus. Pravidelná studená sprcha vede ke zvýšení hladiny hnědého tuku. Ne, nebojte se, hnědý tuk totiž napomáhá zrychlení metabolismu a tím pádem snadnějšímu spalování energie.

Nepodceňujte ručník

Sprchování by mělo být oázou klidu od začátku do konce. Nekazte si tedy zážitek z ozdravné studené sprchy tím, že se pak zabalíte do špatného ručníku, který vás dostatečně nezahřeje. Kvalitní froté ručník či osuška usnadní vašemu tělu přechod mezi dvěma různými teplotními stavy a zajistí, že se příště nebudete studené sprše vyhýbat.