Všechno, co potřebujete vědět o saténu

Všechno, co potřebujete vědět o saténu

Satén patří bezesporu mezi luxusní tkaniny. Zamilovali si ho nejen módní návrháři, ale i vyznavači kvalitního povlečení. Už jste někdy spali v saténovém povlečení? Pokud ne, poznejte s námi výhody tohoto povlečení a z jakých se šije druhů tkanin!

Původ saténu sahá do starověké Číny

Čína je kolébkou civilizace, proto není s podivem, že satén pochází právě z této země. Satén utkali šikovní řemeslníci před více než dvěma tisíci lety. Narazit na něj můžete i pod arabským pojmem Atlas (= hladký). Charakteristický je pro něj lesklý povrch a matná nebo lesklá vnitřní strana. Výroba saténu z přírodního hedvábí se postupně rozšířila do jižní Asie a Evropy, ale dovolit si ho mohli jen duchovní představitelé a císařové. Po objevení syntetiky se satén dostal i do rukou střední třídy a nižších vrstev. V současné době se z přírodního saténu šijí svatební šaty, společenské oblečení, slavnostní oděvy a ložní povlečení.

Znáte všechny druhy saténu?

Levnější saténové povlečení se vyrábí ze syntetických materiálů, jako je polyester. Dotekem ho takřka nerozeznáte od přírodního saténu, avšak satén z polyesteru je lesklejší, klouzavější a chladí. To oceníte v horkých letních dnech, ale ne v zimě. Značnou měrou elektrizuje a nemá takovou životnost a odolnost jako bavlněný satén. Naopak povlečení z bavlněného saténu je hebké, jemné a v létě chladí a v zimě hřeje. Na rozdíl od polyesterového saténu ho využijete po celý rok. 

V nabídce obchodů narazíte také na saténové povlečení s příměsí viskózy. Tato tkanina má podobné vlastnosti jako bavlna a hedvábí a netvoří se na ní žmolky. Viskóza se zpracovává z celulózy, která pochází z kůry stromů. Pokud ale můžete do saténového povlečení investovat, pořiďte si povlečení z pravého hedvábí. Musíme vás ale varovat, že po noci v hedvábném povlečení se nebudete chtít vracet k jinému!

Výhody saténového povlečení

Zlatou střední cestou mezi saténovým povlečením z hedvábí či polyesteru je saténové povlečení ze 100 % bavlny. Po prvotním doteku nám dáte za pravdu, že je hebké a jemné. Okouzlí vás svou propracovanou strukturou, leskem a měkkostí. Bavlněné saténové povlečení je dostatečně pevné, laská na kůži, skvěle absorbuje vlhkost, umožňuje pokožce dýchat a nevyvolává alergické reakce. Ani po několika letech neztrácí nic ze své krásy. Proč je ale bavlněný satén tolik drahý? Důvodem je náročné zpracování bavlněných vláken, aby se zamezilo jejich třepení a blednutí při praní. Proč si ale nedopřát skutečnou kvalitu a luxus, když v posteli strávíme třetinu života?

Nepodceňujte význam ložního prádla

Ložní prádlo přispívá k vydatnějšímu odpočinku, zvelebí každou postel a dodá ložnici na eleganci. Nenechte se zlákat nízkou cenou polyesterového saténového povlečení v supermarketech, které vás zklame ve všech ohledech. Po hektickém dni si zasloužíte pohodlí v povlečení, které je nenáročné na údržbu, nemuchlá se a vábí k ulehnutí. Objevte krásu saténového povlečení pro jednolůžko, francouzské saténové povlečení pro velkou peřinu nebo prodloužené povlečení pro vysoké lidi. Saténové povlečení se postará o bezchybný spánek!