Vyplatí se investovat do čističky vzduchu?

Vyplatí se investovat do čističky vzduchu?

Jestli celý den pracujete v uzavřeném prostoru, možná už jste nad čističkou vzduchu přemýšleli. Pokud se dlouho zdržujeme v místnosti se špatným, vydýchaným vzduchem, má to svoje následky. Cítíme se unaveně a o pořádném soustředění nemůže být ani řeč. V tomto případě by vám měla pomoci čistička vzduchu. Její špatné umístění z ní ale může udělat naprosto neefektivní solitér ve vašem domě/kanceláři. Kam tedy čističku umístit a je to vůbec nutné?

Co vlastně čistí?

Čističky váš prostor zbavují pevných prachových částic, které jsou tak malé, že mohou být unášeny vzduchem. Pokud je jich nadbytek, můžou způsobovat závažné zdravotní problémy. Prachové částečky vznikají také například při stlaní povlečení. Z tohoto důvodu doporučujeme investovat do kvalitních materiálů. Ideální je v tomto případě například saténové povlečení.

Dále se vám tento přístroj postará o částice menší než 10 µm. Ty mohou proniknout do dolních cest dýchacích, a proto je někdy označujeme jako “vdechované částice”. Opět je to stejný vzorec, čím víc jich ve vzduchu je, tím větší je riziko zdravotních problémů.

Zbytečnost, pokud nejsem alergik 

Čističky obecně se doporučují zvláště alergikům a dětem. U alergiků nemůžeme předpokládat, že by si na znečištění ovzduší zvykly. Člověk s alergií na prach, žijící v zaprášené či znečištěné domácnosti se bez čističky neobejde. I přesto však čistička celou práci nedokáže zastat sama. Základem je perfektní úklid a specifické a vyhovující vybavení bytu.

Dětem je dobré dopřát čistý vzduch alespoň přes noc. Pokud je vzduch v místě bydliště nějak znečištěný, je jakékoliv jeho zlepšení pro dítě přínosem. Zvyknout si na špatný vzduch nejde, tělo si ho bohužel ukládá a problémy se mohou projevit klidně po 40 letech! Každý okamžik, kdy dýcháme čistý vzduch, je přínosem.

Pokud tedy máte pocit, že ovzduší ve vašem okolí není kvalitní, neváhejte a dopřejte si lepší kvalitu. Vaše tělo vám poděkuje.

Kam čističku umístit?

Čistička vzduchu rozhodně nedokáže ošetřit celý byt a už vůbec ne dům. Je zásadní, aby byla umístěna v jedné uzavřené místnosti – jedině tak je účinná. Nepatří na chodbu, ani do větších prostor. Nejideálnějším místem je ložnice nebo dětský pokoj.

Neměl by být blízko nad zemí ani přímo pod stropem. Naprosto zbytečná bude pokud ji nainstalujete k oknu nebo ke dvěřím, kde se nejvíc větrá.

Úplně nejideálnějším místem pro čištičku je uprostřed místnosti ve výšce pasu. Ano, není to vůbec praktické,

jak poznám, že funguje správně?

Objektivně tohle bohužel nelze změřit. V případě alergika by se však měla dostavit výrazná úleva. Skutečnou účinnost ale zkrátka nepoznáte. V místnosti by mělo být příjemněji, ale i to je velmi subjektivní. Spolehnout se tedy musíte na ukazatele na displeji přístroje a vlastní pocit.