10 tipů, jak přežít tropickou noc

10 tipů, jak přežít tropickou noc

Tropické noci se zase blíží a spoustu z nás čeká místo ložnice sauna. Naštěstí existuje několik triků, jak si letní noci ulehčit aniž byste museli investovat do klimatizace. 

1. Letní přikrývka 

Letní pokrývka je základ úspěchu. Vsadit můžete přímo na letní pokrývku nebo na celoroční peřinu, kterou nemusíte během roku měnit. V opravdu parných dnech přikrývku zahoďte a vezměte si jen prostěradlo nebo povlak na peřinu. 

2. Správné povlečení dokáže divy

Na léto jsou ideální lehké materiály, které přirozeně chladí. Klasikou je čistá bavlna, která se hodí celoročně. Naprosto nepřekonatelným materiálem na léto je však satén. Saténové povlečení je přirozeně chladivé a po pokožce příjemně klouže. 

3. Naučte se správně větrat

Větrejte vždy na straně, kde nesvítí slunce. Přes poledne nenechávejte otevřená okna vůbec a ideálně zatáhněte rolety nebo závěsy. Okna otevřete zase až na noc, kdy do ložnice bude proudit chladnější vzduch. Můžete vytvořit průvan, ale dejte si pozor, pokud trpíte bolestmi zad, abyste ráno byli schopni vstát z postele. 

4. Žádná fyzická námaha před spaním

Fyzická námaha v těle rozproudí krev a organismu poměrně dlouho trvá, než se zase vrátí do normálu. Pokud chcete v létě cvičit, tak jděte raději hned po ránu nebo nejpozději dvě hodiny před spaním. Za fyzickou aktivitu se počítají i milostné hrátky, které také pořádně rozpumpují krev v žilách. 

5. Chlazení přijde k duhu

Když už vám opravdu nic nepomáhá, tak si můžete dopomoct chlazením. Namražená lahev s vodou v nohách postele zajistí příjemné ochlazení na dlouhou dobu. Stejně dobře vás zchladí i pyžamo nebo spodní prádlo z mrazáku. 

6. Správná teplota při sprchování

Studená sprcha je možná velmi osvěžující, ale v teple to není moc dobrý nápad. Studená voda je pro tělo velký šok a proto snaží se zahřát. Ve finále vám bude za chvíli ještě tepleji než před sprchou. Ideální je vlažná voda, která vám otevře póry, a tím se také o něco zchladíte. 

7. Vystěhujte elektroniku 

Každý kus elektroniky v zásuvce vyzařuje nějaké teplo. Nenechávejte v ložnici běžet večer televizi nebo notebook. Dokonce ani nenabíjejte telefony. Elektronika sice vydává jen malé množství tepla, ale v celkovém součtu už to může být poměrně velký rozdíl.

8. Dodržujte pitný režim

Pitný režim je v létě důležitější než kdy jindy. Přísun tekutin udržuje tělo v rovnováze a voda pomáhá udržet i stálou teplotu. Pokud máte s pitným režimem problémy a netrpíte pocitem žízně, tak si můžete nastavit v telefonu upozornění. Pomoct by vám mohl také nákup pěkné skleničky nebo hrnečku. 

Pozor si však dejte na sladká pití a kolové nápoje, které jsou nejen plné cukru, ale také po nich budete mít ještě větší žízeň. Navíc nejsou rozhodně nic zdravého. Namíchejte si do vody raději oblíbenou bylinku s ovocem a získáte osvěžující a zdravý nápoj. 

9. Zchlazující potraviny  

Naše tělo není hloupé a málokdo má v létě chuť na horkou polévku nebo ostrý guláš. Vsaďte na přirozeně ochlazující potraviny. Jsou to například citrusy, syrová zelenina, melouny, máta, mléčné výrobky a obzvláště jogurt. Vyhněte se naopak ostrým a kořeněným jídlům, tučným sýrům, alkoholu a černému čaji. 

10. Barevné hrátky

Přestože se to možná nezdá, tak některé barvy mohou pocitově zvednout teplotu až o jeden stupeň. Jsou to teplé odstíny oranžové, žluté a červené a ty v ložnici v létě opravdu nechcete. Povlékněte peřiny do zelené, modré nebo bílé a místnost bude působit chladněji.