10 zvyků pro lepší spánek

10 zvyků pro lepší spánek

Spánek je pro naše tělo extrémně důležitý. Z jedné bezesné noci se brzy oklepeme, ale dlouhodobý spánkový deficit má na organismus neblahé účinky. Podrážděnost, nesoustředění, vyčerpání a bolesti hlavy jsou jen začátkem. Někdy jen stačí změnit svoje návyky a přijde zlepšení. 

Choďte spát ve stejnou dobu

Pokud budete každý den chodit do postele ve stejný čas, tak si tělo za chvíli zvykne a bude v tu dobu unavené. Pracujete-li na směny, je pravidelnost poněkud obtížnější, ale i tak se snažte dodržovat alespoň nějaký režim. 

Vyvětrejte 

Na čerstvém vzduchu se spí nejlépe. Bez ohledu na roční období vyvětrejte, vzduch se vymění a hned se vám bude lépe usínat. V létě nechte klidně otevřené okno, máte-li v okně sítě, tak vás komáři a mouchy nebudou obtěžovat.

Udržujte ložní prádlo čisté

Na ložním prádle ulpívá velké množství prachu. Zejména alergici by měli dodržovat interval výměny ložního prádla nejpozději po dvou týdnech. Měňte prádlo také podle ročního období. V zimě vsaďte na teplejší materiály jako je flanel nebo mikroplyš a na léto povlečte bavlnu

Nejezte na noc těžká jídla

Tělo má v noci odpočívat a zpracovávat zážitky z celého dne. Těžká jídla zaměstnávají trávicí trakt a organismus se nemůže naplno věnovat regeneraci. Zapomeňte na mastná jídla nebo nálož sacharidů. Dejte si lehčí večeři, která zasytí, ale nebude vám po ní těžko. 

Odložte telefon

Modré světlo brání produkci melatoninu, protože dává tělu signál, že je pravé poledne a není čas jít spát. Modré světlo produkují chytrá zařízení a obrazovky, proto je lepší se jim večer vyhýbat. Opakem je červené světlo, to nám dává pokyn, že se blíží večer a je čas ulehnout. 

Zatáhněte závěsy 

Ke kvalitnímu spánku potřebujeme úplnou tmu, protože jen ve tmě se vyplavuje spánkový hormon melatonin. Investujte do kvalitních zatemňovacích závěsů, rolet nebo si při rekonstrukci nechte namontovat předokenní rolety, které zajistí dokonalé zastínění. 

Zacvičte si

Každý den myslete na pravidelnou sportovní aktivitu. Nemusíte ve fitku zvedat těžké váhy nebo běhat maratony, ale stačí krátká procházka nebo protažení. Tělo se příjemně unaví a bude potřebovat regenerovat. Před spaním se intenzivní cvičení nedoporučuje, maximálně si dopřejte jemnou jógu nebo strečink. 

Vyhněte se stresorům

Snažte se vyhnout věcem, které vás stresují. Odložte nepříjemný telefonát na ráno, uzavřete práci a zaklapněte diář. Vyčistit hlavu je někdy obtížné, ale stojí to za to. Když vás v noci pronásledují černé myšlenky, tak se vám bude špatně spát. Zkuste před spánkem nějakou meditační techniku, přečtěte si hezkou knihu nebo si popovídejte s partnerem.

Vsaďte na bylinky

Dobře zvolené bylinky vám pomohou vyřešit problémy se spánkem. Třezalka tečkovaná, meduňka nebo máta zklidňují a pomůžou vám navodit příjemný spánek. Pokud nechcete na noc popíjet čaje nebo teplé mléko s medem, tak na povlečení nakapejte pár kapek levandulového oleje, který působí blahodárně na celé tělo i mysl. 

Pravidelnost dělá divy

Zvyk je železná košile a platí to i u spánku. Vytvořte si svoje vlastní spánkové rituály a za pár dní uvidíte rozdíl. Provádějte večer činnosti ve stále stejném pořadí, až se z nich stane rutina. Snažte se odhalit příčiny svojí nespavosti a zapracujte přímo na nich. Léky na spaní příčinu neodstraní a vy se za chvíli octnete v bludném kruhu, kdy bez prášku neusnete.