5 zásadních otázek při výběru povlečení

5 zásadních otázek při výběru povlečení

Výběr správného povlečení může významně ovlivnit kvalitu spánku. Pokud je vám zima nebo příliš horko, tak se budete budit a nevyspíte se dobře. I nepříjemný kousavý materiál vám hezké sny nepřinese. Jak vybrat povlečení vám napoví dnešní článek.

  1. Vyplatí se investovat do kvalitního povlečení?

Ano vyplatí. Kvalitní povlečení vám vydrží déle než méně kvalitní kusy, které po několika praních vyblednou a vytahají se. Pokud se v práci převalujete, tak se časem může prošoupat v prostěradle díra. Vyšší cena však automaticky neznamená lepší kvalitu.  Čtěte složení a kupujte od osvědčeného výrobce ložního prádla.  Najděte si na internetu recenze a zajímejte se, jak vypadá povlak po několika vypráních.

 

  1. Jaký materiál je nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý má svoje favority. Rozhodně nic nezkazíte univerzální bavlnou, vybírejte povlečení z česané bavlny s dlouhými vlákny, které je kvalitnější. Nejen do studentských pokojů se hodí krep, který je téměř bez údržby a nemusíte jej žehlit.  Bambus a mikrovlákno jsou velmi příjemné moderní materiály, které stojí za vyzkoušení.

Je vhodné mít ve svém arsenálu povlečení více materiálů na různá roční období. Na zimu ocení zejména věčně zmrzlé ženy povlečení z mikroplyše nebo staré dobré froté povlečení. Na léto raději volte bambus nebo satén. Univerzální je potom bavlněné povlečení, které v zimě zahřeje a v létě umožňuje proudění vzduchu.

Rozhodující je nejen materiál, ale i gramáž látky. Gramáž je vlastně hustota tkaniny v ploše. Čím je číslo vyšší, tím je látka pevnější. Látka s menší gramáží je řidší, tenčí a při praní se častěji sepere a srazí. Povlečení o vyšší gramáži je těžší, ale je rozhodně kvalitnější a trvanlivější.

 

  1. Jakou velikost povlečení koupit?

 Před nákupem si změřte svoje peřiny i polštář. Je sice hezké, že jste se zamilovali do krásného vzoru, ale pokud vám bude na peřině plandat nebo bude naopak malé, tak je to k ničemu. Klasický rozměr přikrývky je 200x140 centimetrů a polštáře 70x90 centimetrů. Pro vyšší muže jsou k dispozici prodloužené verze povlaku na přikrývku o délce 220x140 centimetrů. Setkat se můžete i s francouzským typem povlaku o rozměru 200x200, ten je na jednu velkou přikrývku na manželskou postel.  Klasický rozměr dětského ložního prádla je 90x130 centimetrů u pokrývky a 40x60 u polštáře.

 

  1. Jak se povlečení udržuje?

Vždy dodržujte pokyny od výrobce. Všímejte si symbolů na povlečení. Rozhodně nepřekračujte doporučenouteplotu praní, může dojít ke ztrátě barvy nebo tvaru a za toto poškození výrobce rozhodně nenese zodpovědnost. To samé platí i o sušičce, kam dávejte citlivé materiály, jako je satén, na nižší teploty.

Skvěle se udržuje krepové povlečení, které nemusíte žehlit, a je ihned připraveno k povlečení. Bavlněné povlečení raději přežehlete nebo na něm budou viditelné varhánky, které nevypadají dobře. Nemluvě o tom, že žehlením se zabije spousta patogenních mikroorganismů, které mohli přežít praní v pračce.

 

  1. Jakou barvu ložního prádla zvolit?

Ložní prádlo nemusí nutně ladit s vybavením ložnice. Přírodní světlé odstíny se hodí do všech interiérů a zejména přírodní bavlně nebo bambusu budou určitě slušet. Kontrastní barvy povlečení rozbijí jinak nudný interiér a stanou se zajímavým doplňkem.

Nicméně ne všem mohou vyhovovat výrazné barvy. Ostrá červená vzbuzuje agresivitu a do ložnice se příliš nehodí. Stejně tak zkonzultujte raději s partnerem nákup ložního prádla ve sladce růžové barvě. Riskujete totiž, že manžel už nikdy nebude chtít návštěvě ukázat ložnici, když bude toto povlečení zrovna na posteli.

 

Rada závěrem

Ložní prádlo je třeba pravidelně měnit, proto mějte v záloze alespoň jedno náhradní, kdyby se stala v posteli nehoda s pitím nebo jídlem. Povlečení měňte alespoň jednou měsíčně, to je nejzazší termín. Optimální interval jsou dva týdny. Zejména na polštáři ulpívají odumřelé kožní buňky, které mohou být příčinou různých kožních vyrážek vzniklých ze zdánlivě neznámých důvodů.