7 mýtů o dětském spánku

7 mýtů o dětském spánku

Snad každý unavený rodič marně vyhlíží den, kdy bude jeho dítě spát celou noc. Na scénu přichází spousta nevyžádaných rad od babiček, tchyní i kamarádů, které někdy přináší víc škody než užitku. V naší společnosti totiž koluje spousta mýtů a polopravd o dětském spánku, ale jen některé z nich jsou alespoň vzdáleně založeny na pravdě.

1. Dítě musí spát celou noc

Možná vás překvapíme, ale málokteré miminko zvládne spát celou noc. Po příchodu z porodnice se často stává, že se novorozenec budí jednou nebo dvakrát za noc, ale postupně se jeho spánek horší. Kolem čtvrtého měsíce nastává takzvaná spánková regrese a miminka se v noci častěji budí, protože musí zpracovat velkou spoustu podnětů, dochází také ke změně spánkových cyklů. Pozorné maminky si všimnou, že při dosažení určitého milníku ve vývoji může dojít k přechodnému zhoršení spánku. A je to úplně normální.

2. Nechat dítě vyřvat je jediná možnost

Metodu vyplakání neboli Estvillovu metodu nám spíše doporučí starší generace, která ji praktikovala opravdu často, naštěstí se od ní už upouští a sám autor přiznal, že nejde o šťastné řešení. Nechat dítě vyplakat je možná účinné, ale dítě ve skutečnosti neučíte na samostatné usínání, jen jste mu dali informaci, že rodič nepřijde, je samo a nebude plýtvat energii na pláč, tak raději usne, aby přežilo. Zní to drasticky, ale jsou to pozůstatky z dob, kdy byl člověk snadnou kořistí pro predátory a opuštěné plačící mládě by je mohlo přilákat.

3. Spát s dítětem v jedné posteli je nepřípustné

Když vidíme na obrázku zvíře spící se svými mláďaty, tak nám to přijde roztomilé, tak proč přiznání, že spíte v jedné posteli se svými dětmi a ještě si to užíváte, je tak špatné? Je jedno, zda jste zastáncem společného spaní nebo ne. Důležité je, co vyhovuje vám a také vašemu miminku. Pokud milujete rodinné spaní, tak hoďte řeči ostatních lidí za hlavu.

4. Neuč ho na to, bude to vyžadovat

Za „to“ si můžete dosadit prakticky cokoliv. Od chování, zpívání, drncání v kočárku, kojení až po nošení v šátku. Ano dítě si zvykne a bude „to“ vyžadovat, ale nedělá to schválně. Miminka a batolata mají rády rutinu a rituály, protože vědí, co se od nich v určitou chvíli očekává a co přijde. Najděte si spánkový rituál vyhovující celé rodině. Chcete číst dítěti pohádky? V pořádku, dítě si zvykne a po pohádce usne. Pokud nechcete večer číst pohádky, tak najděte jiný vyhovující rituál.

5. Noční kojení je zlozvyk a musí se odstranit

Buzení na noční kojení je časté měřítko kvality spánku. Všetečné otázky ostatních maminek a babiček, kolikrát se ti to dítě ještě v noci budí, mohou vzbudit nejistotu, že je s vaším miminkem něco špatně. Nebojte noční kojení je silně individuální. V první řadě si uvědomte, že kojení není jen o hladu, ale je o pocitu bezpečí, náklonnosti a jistoty. Častokrát se miminko vzbudí, párkrát si cucne a znovu usne. Nedělá to z hladu, ale protože potřebuje cítit maminku.

6. Dítě potřebuje ke spaní mantinel, hnízdečko a spoustu dalších věcí

Dětské obchody nám vnucují pocit, že potřebujeme pro miminko obrovskou výbavu. Pravdou je, že malé miminko nepotřebuje skoro nic. Jestli, ale chcete pro své miminko na spaní to nejlepší, tak se poohlédněte po kvalitních materiálech povlečení a je jedno, jestli spíte pod společnou peřinou nebo odděleně. Spousta miminek má citlivou kůži, proto vsaďte na čistou bavlnu nejlépe v bio kvalitě. Bavlna je hypoalergenní a je velmi dobře snášena atopiky i alergiky.

7. Dítě od tří měsíců musí spát celou noc

Ne nemusí a pravdou je, že ve většině případů asi ani nebude. Nikdy svoje dítě nesrovnávejte s ostatními dětmi. Je to těžké, když jste už několik měsíců pořádně nespali, ale jednou se vyspíte, to vám slibujeme. Takže místo srovnávání s ostatními si raději srovnejte v hlavě, že miminko vás svým pláčem nechce vytočit, tak ho od sebe neodstrkujte. A řeči ostatních pusťte jedním uchem tam a druhým ven.