Všichni milujeme jaro, rozkvétající květiny a stromy. Spolu s nimi ale bohužel přicházejí i nepříjemné alergie. Celý den vám teče z nosu, kýcháte a těšíte se, až se konečně zavřete na chvíli doma a příznaky poleví. Jenže když si konečně lehnete do postele, začne to nanovo. Jak je to možné? Alergie, ať už sezónní nebo chronická, se netýká jen pobytu v přítomnosti venkovních alergenů nebo zvířat, ale mohou ji způsobovat i nejrůznější roztoči v ložním prádle. Jak se takovým alergiím vyhnout?
Úklid a pravidelné praní
V ložnici je potřeba každý den utírat prach a alespoň jednou týdně vysávat. Doporučuje se i odstranit veškeré „lapače prachu“, které na sobě alergeny drží. Nejlepší variantou je odstranit z ložnice i koberce a těžké závěsy. Ložní prádlo měňte podle potřeby. Některé zdroje uvádějí, že pro alergiky je dobré ho měnit minimálně jednu týdně, jelikož se v něm usazují zbytky kůže a potu. Někomu ale může klidně stačit, když vytáhne nové povlečení jen jednou měsíčně.
Každý den je potřeba alespoň na 15 minut vyvětrat ložnici a hlídat, aby v místnosti bylo chladněji, nejlépe 16–18 °C. Vlhkost vzduchu by neměla přesahovat 50 %.
Speciální ložní prádlo
Nejjednodušší variantou je pořídit si speciální ložní prádlo s úpravou proti roztočům. Důležité je také vybírat pevně tkané lůžkoviny, které jsou účinné proti roztočům, či bariérové povlečení, které nepropouští roztoče, ani vlhkost, ale je prodyšné. Existují také speciální protiroztočové povlaky na lůžkoviny. Nejhorší možnou volbou při alergiích je pak peří, či jiné těžké lůžkoviny, které se špatně perou. Volte raději lůžkoviny z dutého vlákna.
Jsou zde samozřejmě i jiné varianty, které při alergiích můžete využít. Místo antialergenních výrobků je možné vybírat povlečení z přírodních vláken, tedy ze 100 % bavlny, či například bambusu. Tyto materiály se totiž dají bez problémů prát i na teplotu 60 °C, která zaručí zničení roztočů. Jiné materiály by tuto teplotu praní nemusely vydržet. Bavlna vydrží dokonce praní i na 90 stupňů. Oproti tomu saténové povlečení je dobré prát na 40 °C. Pro alergiky tak nemusí být tou nejlepší volbou.
Zvířecí mazlíčci
Do postele také v žádném případě nepatří chlupatí domácí mazlíčci. Pokud jste alergici a nedokážete si odepřít ranní buzení pejskem či kočičkou, pořiďte si raději naháče. A jestliže už nějakého chlupatého miláčka doma máte, snažte se alespoň pravidelně vytírat či vysávat podlahy, nejlépe vysavači s HEPA filtrem, a to několikrát týdně, nejlépe ale každý den.