Co dětem nesmí chybět na spaní?

Co dětem nesmí chybět na spaní?

Dětský spánek je stejně nejistý, jako sázka do loterie. Každý rodič, který má doma nespavce, se modlí, kdy už jeho dítě bude konečně spát celou noc. Nesrovnávejte své dítě s jinými a netrapte se, že nespí. Raději podpořte kvalitu spánku vhodným vybavením a nebojte se, jednou se zase vyspíte. 

Dětské povlečení

Co se týče materiálů, tak sáhněte po klasické čisté bavlně. Bavlněné povlečení je vhodné po celý rok a dítěti se pod ním bude příjemně spinkat. Bavlna je dobře snášena i alergiky a děti s citlivou atopickou pokožkou obvykle nesnesou jiný materiál než je právě bavlna. 

Než půjdete do obchodu pro povlečení, tak raději přeměřte přikrývky i polštář, protože dětské povlečení se prodává v několika rozměrech. Ty nejběžnější jsou 90x130, 90x135, 95x135 a 140x200. Samozřejmě můžete narazit i na jiné rozměry, dokonce se může stát, že neseženete povlak na polštář a peřinu v jedné sadě. Na našem eshopu si můžete vybrat ze všech klasických rozměrů dětského povlečení. 

Přikrývky a polštáře

Pro děti jsou ideální lehké pokrývky. Skvělé jsou například pokrývky z dutých vláken, které zajišťují díky vzduchové kapse příjemný tepelný komfort po celý rok. Co se týče alergií, tak ani mezi odborníky nepanuje shoda. Někteří doporučují styk s alergeny, co nejdříve a jiní kategoricky nesouhlasí. Je tedy na vás, čemu věříte a jestli svému dítěti dáte péřovou pokrývku nebo ne. 

Polštář by děti měli ideálně dostat až kolem třetího roku. Do té doby dochází k intenzivnímu vývoji v oblasti krční páteře a polštář není vhodný z ortopedického hlediska. Dříve dětem nekupujte klasický polštář, ale jen velmi nízký a skoro placatý polštářek, který je spíše pro lepší pocit dítěte. 

Deka na zahřátí

Do chladných dní určitě přijde vhod deka. Oceníte ji nejen v ložnici, ale také na cesty do auta, v kočárku nebo ji v nouzi můžete vytáhnout na piknik. Na výběr máte z mnoha barevných variant a vzorů, stejně tak i materiálů. 

Na zimu a podzim se hodí polyester nebo jiný hutnější materiál. V létě na zastínění budete potřebovat velmi lehké materiály. Nejlepší na léto je bambus, čistá bavlna, mušelín. Celoročně je potom vhodná deka z merino vlny,která poskytuje výjimečný komfort. 

Pro ty úplně nejmenší

Přestože se vám snaží marketingové firmy namluvit, že novorozenci potřebují spoustu věcí, tak opak je pravdou. Malá miminka potřebují zejména maminku. Jestli se rozhodnete spát se svým dítkem v jedné posteli je čistě vaše věc a za dodržení základních pravidel je společné spaní bezpečné. Takže dítěti vlastně nemusíte pořizovat ani postýlku, pokud sami nechcete. 

Do základní výbavy novorozence na spaní se určitě hodí pár látkových plen pod hlavičku, pohodlný overálek podle ročního období, velmi lehká deka nebo spací pytel a monitor dechu. Postýlku můžete dále vybavit hnízdečkem, mantinely, nebesy a spoustou dalších věcí. Jen si dejte pozor, aby volně položené věci nemohli miminko udusit. To platí zejména pro plenky a těžší přikrývky. 

Pro klidný spánek 

Děti mají rády rutiny a rády vědí, co od nich očekáváme. Vytvořte si se svým dítětem uspávací rituál, který vám bude vyhovovat, a obě strany budou spokojené. Nechce-li dítě spát samo v pokojíčku, protože má strach, tak si o všem v klidu promluvte. Nechte dítě vybrat si povlečení s oblíbeným hrdinou, který ho bude v noci ochraňovat. 

Nikdy nezesměšňujte dětské strachy a nikdy ho neodbývejte, když se v noci bojí. V dětských očích může pod postelí opravdu žít nestvůra. Zanedbání této fáze může vyústit až v noční pomočování, dlouhodobý stres a strach ze tmy.