Ideální teplota v ložnici aneb vystrčené ruce či nohy zpod peřin

Ideální teplota v ložnici aneb vystrčené ruce či nohy zpod peřin

Teplotní prostředí, které kolem sebe máme v době, kdy usínáme, je možná mnohem důležitější než byste si mohli myslet. Ve skutečnosti je to jeden z nejvíce podceňovaných faktorů, určujících jak rychle večer usnete. Kromě rychlosti usínání ale zároveň ovlivňuje i samotnou kvalitu spánku. V dnešní uspěchané době jsme nuceni přijímat tisíce informací denně a zdravý spánek by pro nás měl být důležitější než kdy dřív. Tak se tomu pojďme podívat na zoubek.

USÍNAT V CHLADNĚJŠÍ, NEBO TEPLEJŠÍ MÍSTNOSTI

Následujícími řádky asi většinu z vás nepotěšíme. Ale znáte to, pro ty nejlepší věci musíme často vycházet do zóny nekomfortu. U spánku tomu není jinak. K úspěšnému a rychlému usnutí je zapotřebí, aby teplota našeho těla poklesla o jeden stupeň Celsia. Z tohoto důvodu pro vás bude vždy jednodušší usnout spíš v chladnější než v teplé místnosti, jelikož chladná místnost stahuje teplotu vašeho těla a mozku. Chápeme, že v zimních měsících tohle není úplně dobrá zpráva, ale nebojte se. Rozhodně není potřeba vypnout topení a klepat se v posteli zimou s vidinou kvalitního spánku. To by bylo spíše kontraproduktivní. Ideální teplota se pohybuje kolem 18-19 stupňů Celsia. Což je v teplém pyžamu a pod pořádnou dekou velmi dobře snesitelná teplota pro většinu z nás.

VÝHODY SPÁNKU VE STUDENÉ MÍSTNOSTI

Kromě toho, že usnete rychleji, vám spánek ve studenějším prostředí přináší celou řadu dalších benefitů. Jedním z nich je třeba urychlení metabolismu. V nižších teplotách v našem těle vstoupá množství tzv. hnědého tuku, který pomáhá pálit kalorie a odbourává přebytečný cukr v krvi. Pokud se tedy snažíte zhubnout nebo přibrat, nepodceňujte sílu a význam spánku. Dále určitě stojí za zmínku snížení rizika cukrovky nebo spánkové apnoe (krátké zástavy dechu). To už docela stojí za to, co myslíte?

MODERNÍ SPÁNKOVÝ REŽIM

Ochlazení těla a spánek jsou spojeny se čtyřiadvacetihodinovým přílivem a odlivem denního tepla už od nepaměti. V západním světě už však dnes většina lidí vlastní klimatizace a centrální vytápění. Společně s teplým pyžamem a přikrývkami jsme si tak v našich domovech vybudovali konstantní či téměř neměnnou teplotní atmosféru. Bez přirozeného poklesu večerních teplot náš mozek nedostává příkaz ke zchlazení těla. Usínání tak máme mnohem težší než předchozí generace. Zkusme tedy svému tělu trošku dopomoct, ať už horkou koupelí před spaním, nebo mírným snížením teploty.