Jak na rostliny v ložnici

Jak na rostliny v ložnici

Zda umístit rostliny do ložnice, nebo ne, patří k často diskutovaným tématům. Vážně nám rostliny kradou kyslík a jsou proto do místností určených k odpočinku nevhodné? Nebo je to jen všeobecně rozšířená fáma?

Rostliny v noci skutečně kyslík spotřebovávají místo jeho produkce, ač v malém množství. Nelze to však tvrdit o všech rostlinách. Mezi pokojovými květinami najdeme také druhy, které se k pěstování v ložnici naopak hodí. Některé totiž kyslík vyrábí i přes noc, jiné oplývají vlastnostmi, pro které se jejich umístění do ložnice rozhodně vyplatí. Pomáhají nám například zklidnit se, užít si kvalitnější spánek nebo vyčistit vzduch.

O relaxačních účincích rostlin jste se na našem blogu mohli dočíst zatím spíše v kontextu sušených dekorací. Nemusíte se však bát postavit si na polici květináč nebo vázu s živou rostlinou. Jednak jí to ve vaší ložnici bude slušet a jednak si její společnost užijete i vy sami. Pokoj bude díky tomuto nenápadnému kousku přírody působit svěže. O zelené barvě se navíc traduje, že podporuje koncentraci a uvolnění. A kteréže rostliny patří k těm nejvhodnějším?

Omamná vůně levandule

Sušená levandule patří k snad nejčastějším dekoračním předmětům, co se zdobení interiéru týče. Může za to její příjemná vůně a elegantní vzhled. Kromě sušené formy bude květina dobře vypadat také v květináči, zvlášť pokud ladíte doplňky do pastelových barev, stylu Provence nebo chcete oživit neutrální prostředí. Levandule lékařská pomáhá na nespočet zdravotních potíží. Mimo jiné také zklidňuje psychiku, ulevuje při nervových problémech a pozitivně působí při nespavosti a bolestech hlavy. Je to prostě květina, která vás bude hýčkat za každé situace.

Sněhově bílé květy jasmínu

Jasmín a jeho pronikavou sladkou vůni určitě dobře znáte. Co možná ale nevíte je, že jasmín vyniká uklidňujícím vlivem na lidské tělo. Také z toho důvodu se jasmínový olej používá v aromaterapii ke zklidnění nervů, snížení hladiny stresu a zlepšení nálady. Příznivé účinky přináší i při onemocnění dýchacích cest, protože čistí vzduch v místnosti. Pokud jste však na jasmín alergičtí nebo nesnesete jeho silnou vůni, a přesto chcete zmírnit dýchací obtíže, vsaďte na eukalyptus neboli blahovičník. Jeho vonné silice čistí vzduch, svěží vůně vám tak výrazně usnadní dýchání.

Čistější vzduch zajistí tchýnin jazyk

Když je řeč o čistotě vzduchu v ložnici, vedle jasmínu se takovou schopností pyšní také poměrně nenáročná rostlina zvaná tchýnin jazyk. Je to takový noční tvor, který i po celou noc poctivě pracuje, vyrábí kyslík a pohlcuje toxiny, aby se vám lépe spalo a dýchalo.

Kozlík lékařský vás spolehlivě ukolébá ke spánku

Kozlík lékařský je běžnou součástí bylinných čajů určených k uklidnění a zlepšení kvality spánku. Odvar z kořene se používá k výrobě tinktury, dlouhodobé užívání se však nedoporučuje, neboť je návykové. Kozlík vypadá jako obyčejná rostlina, kterou si můžete natrhat v příkopech podél cest, dá se ale pěstovat také v truhlíku na okně. Stejně jako jeho kolegové vám tento malý kouzelník pomůže při bolesti hlavy, stresu, depresím, arytmii či třeba nespavosti.

Zázrak jménem aloe vera

Gel a latex z aloe vera jsou často využívané ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Pokud si rostlinu pořídíte domů, získáte krásnou a nenáročnou dekoraci, ale i malou továrnu na kyslík, která funguje v denním i nočním režimu. Až vám aloe povyroste, můžete ji využívat také jako soukromý zdroj léčivého gelu, stačí tučné spodní listy podélně rozříznout a gel z nich opatrně vyškrabat.

Tohle samozřejmě není zcela vyčerpávající výčet, dobře ve vaší ložnici bude také gerbeře, zelenci nebo třeba břečťanu a dalším. Pokud si stále nejste jisti, která rostlina je pro vás ta pravá, určitě vám rádi poradí v každém dobrém květinářství. V každém případě se však ujistěte, že nejste na danou rostlinu alergičtí, v takovém případě by vám byla pouze ke škodě namísto užitku. Zároveň se u odborníka informujte, zda není vámi zakoupená rostlinka jedovatá. Pokud totiž máte doma malé dítko nebo zvědavé zvíře, nemuselo by to dobře skončit.

 ##PRODUKTY##