Jak najít ten správný spánkový rytmus přesně pro vás

Jak najít ten správný spánkový rytmus přesně pro vás

Každý z nás potřebuje dostatek zdravého spánku. V našich životech ale mohou nastat situace, kdy musíme přizpůsobit spánek práci, malým dětem nebo cestování. Obecně se doporučuje spát sedm až osm hodin, ale každý člověk má jinou potřebu. Jak ve vašem případě najít správný spánkový rytmus?

Spánkový rytmus po narození dítěte a při péči o malé děti

Po narození spí novorozenci souvisle několik desítek minut a vy nemáte prostor na pořádný odpočinek. Využijte chvíle, kdy vaše děťátko usne a odpočiňte si ve své posteli. Novorozenci si postupem času vytvářejí noční spánkový rytmus, a jak miminko roste, prodlužuje se i jeho spánek. Do pátého roku by měly děti spát v noci 11 až 12 hodin ve své posteli, abyste se i vy vyspali. Malé děti jsou obvykle skřivani a vstávají brzy. Ulehněte i vy do postele dříve, než jste byli zvyklí jako bezdětní.

Spánkový rytmus a práce na střídavé směny

Práce na směny s sebou přináší poruchy spánku. Narušíte své přirozené biologické hodiny a můžete si přivodit zažívací a psychické problémy. Pokud pracujete ve směnném provozu, přizpůsobte tomu své návyky. Během noční směny jezte lehká jídla a naposledy si dejte svačinu kolem čtvrté hodiny ranní. Po příchodu domů si rozdělte spánek na dvě části: vyspěte se po směně a před další směnou. Často relaxujte, posilujte rodinné vazby, sportujte a choďte do přírody. Zkuste se se zaměstnavatelem domluvit na střídání směn po dvou až třech dnech v tomto stylu: noční, ranní a odpolední. Takto nastavené směny nejméně zatěžují organismus.

Spánkový rytmus po 55. roku života

Po padesátém pátém roku života nastává v našem organismu jedna změna: snižuje se tvorba melatoninu, který je důležitý pro zdravý spánkový rytmus. Navíc se mohou senioři budit kvůli častějšímu močení, bolestem pohybového aparátu, nevhodné kombinaci léků nebo neurologickým potížím. Při spánkových problémech by senioři neměli pospávat během dne, a naopak by měli zvýšit svou denní aktivitu. Před spaním by neměli konzumovat těžká jídla a před ulehnutím by si měli v místnosti vyvětrat. Popřemýšlejte ve stáří o měkké matraci s termoregulací, která uleví při bolestech těla.

Spánkový rytmus po překonání časových pásem

Letadlem jste během několika hodin v jiné zemi, na jiném kontinentě, v jiném časovém pásmu. Změny času vám ale naruší spánkový cyklus a mohou způsobit dočasnou poruchu spánku. Přizpůsobte před cestou své biologické hodiny času v cílové zemi. Prospěte se v letadle a nepijte kávu ani alkohol. V cílové zemi ulehněte v čase, kdy nastává noc. Přepadne-li vás ve dne únava, pomůže vám dostatek světla a slunečního svitu, popřípadě solárium.

Rozdíly mezi lidmi v cirkadiánním rytmu

Cirkadiánní neboli biologický rytmus těla nemusí být u každého člověka stejný. Určitě i vy znáte rozdělení lidí na skřivany (ranní typy) a sovy (odpolední typy). Většina z nás se nachází někde mezi těmito dvěma typy. Biologický rytmus ovlivňují chronotypy, které mohou za načasování fyziologických, biochemických a psychologických pochodů v těle. Nezazlívejte například partnerovi, že chodí pozdě spát a vstává až v dopoledních hodinách. Vnitřní biologické hodiny jsou nám dané a ničím je neovlivníme.