Jak pečovat o koupelnové předložky?

Jak pečovat o koupelnové předložky?

Koupelnová předložka je nenápadný, ale velmi důležitý doplněk, který výrazně přispívá ke komfortu v koupelně. Sprchu bychom si přece jenom tak neužili, pokud by po jejím skončení bylo nutné opatrně šlapat mokrýma nohama na chladivou podlahu. Opravdu dobré předložky mají také protiskluzovou ochranu, která nás chrání před nebezpečnými úrazy. Když objevíte koupelnovou předložku, která vám zcela vyhovuje, je nutné se o ni také správně starat, aby vám sloužila po co nejdelší dobu.

Záleží na materiálu

Na trhu dnes najdeme opravdu velké množství variant koupelnových předložek a každá z nich má své výhody a nevýhody. Mezi nejoblíbenější patří froté předložky a také předložky vyrobené z bavlny. Není se čemu divit, jedná se o velmi hebké materiály, které jsou extrémně příjemné na dotek. Svoji hodnotu ale dnes stále určitě mají i předložky z umělých vláken, například polyakrylu nebo polyamidu. Péče o tyto předložky je odlišná než u přírodních materiálů, a tak je vždycky nutné před údržbou dobře prostudovat štítek od výrobce přímo na produktu. Každopádně bychom si dnes už neměli pořizovat předložku, která není vybavena protiskluzovou vrstvou.

Před prvním použitím

Když si přinesete zcela novou předložku domů z obchodu, tak se vyplatí ji nejdříve důkladně přejet vysavačem. Z výroby v nich někdy zůstávají kousky příze a když předložku vysajete, zabráníte budoucímu uvolňování vláken. Vysávání nebo alespoň důkladné vyklepání je nutné provést také před každým praním.

Praní předložek

Frekvence praní předložky záleží na jejím znečištění a tím pádem také na jejím umístění i počtu členů domácnosti. Předložka před záchodovou mísou by měla být měněná alespoň 1 za týden a je dobré ji po této době i vyprat. V domácnosti s malým počtem lidí se předložka před sprchou musí prát alespoň 1 za měsíc. Ideálně by předložka neměla být prána samostatně. Pokud nemáte víc předložek, které můžete prát dohromady, vyperte spolu s ní třeba ručníky na ruce.

Maximální teplotu, na kterou lze předložku prát, určuje její materiál. 100% bavlněné a froté předložky snesou i vyšší teploty bez újmy, ale tam, kde se objevují umělá vlákna, je lepší nepřevyšovat 30 stupňů Celsia.

Do pračky nepřidávejte aviváž či bělící prostředky, které by mohly narušit a znehodnotit protiskluzovou vrstvu předložky. Předložky určené na WC můžete po vyprání ještě ošetřit dezinfekčním přípravkem na tkaniny, který je uchrání před roztoči a zajistí lepší hygienické podmínky.

Správné sušení

Hlavní pravidlo při sušení koupelnových předložek zní – nikdy nepatří na radiátor! Opět totiž hrozí narušení protiskluzové vrstvy. Místo toho sušte předložky nejlépe na vzdušném místě, ovšem vyvarujte se přímému slunci. Předložky je možné vložit i do sušičky, je nutné ale vybrat velmi krátký program sušení a po skončení ji okamžitě vytáhnout.