Jak poznat, že už má ložní prádlo to nejlepší za sebou?

Jak poznat, že už má ložní prádlo to nejlepší za sebou?

Kvalitní spánek je jedním z aspektů zdravého životního stylu. Jeho kvalitu ovlivňuje nejen dobrá matrace, ale i povlečení. Při správné péči vám povlečení vydrží velmi dlouho, přesto však existují situace, kdy se s ním raději rozloučit.

Jakou životnost má ložní prádlo?

Ložní prádlo na sobě nemá žádnou minimální trvanlivost nebo datum spotřeby, nicméně jako každý materiál podléhá zkáze a jednou přijde jeho čas. Obecně se udává, že ložní prádlo vydrží tři roky, to je však jen velmi obecná informace.

Pokud ložní prádlo pravidelně měníte, perete na doporučenou teplotu, nesušíte v sušičce a nežehlíte, tak je životnost delší než tři roky. Nešetrné zacházení, vlhkost nebo domácí mazlíčci dovedou značně zkrátit životnost čehokoliv a povlečení samozřejmě není výjimkou. 

Kdy si ho ponechat a kdy už raději vyhodit?

V první řadě se zaměříme na situace, kdy by bylo dobré povlečení vyhodit, ale není to nezbytně nutné. Jde zejména o kosmetické vady a je jen na vás, zda si takovýto kus ponecháte nebo ne. Zaprané skvrny, zašité díry, vytahané rohy vás nijak neohrožují. Jen nejsou pěkné a návštěvě je asi dávat nebudete. 

V druhém případě je na místě prádlo vyhodit. Pokud omylem uložíte vlhké prádlo do skříně, tak může zatuchnout a udělat se na něm plíseň. Spory plísně jsou agresivní a létají vzduchem a pračka je obvykle nedostane pryč všechny. Stejně tak se prádla zbavte po prodělání infekčního onemocnění jako je svrab nebo máte dům zamořen parazity. 

Zvláštní skupinou jsou poté alergici, lidé s atopickým ekzémem a astmatici. Tyto osoby musí dbát na zvýšenou hygienu a staré ložní prádlo jim nemusí svědčit. Může se také snadno stát, že vám nesedne nějaký materiál, můžete ho zkusit vyprat na devadesát, ale nejspíše bude muset z domu. 

Jak prodloužit životnost ložního prádla?

Životnost ložního prádla zachováte šetrným zacházením. Prádlo není nutné prát na devadesát stupňů, stačí čtyřicet. Stejně tak nemusíte žehlit, krepové povlečení to nevyžaduje vůbec, a pokud správně pověsíte i jiné druhy, tak nemusíte žehlit vlastně nic. 

Sušení na sušáku je šetrnější než v sušičce. Dbejte však na správné pověšení. Nikdy nevěště povlečení tak, aby bylo prověšené. Hezky přichyťte po celé délce. Povlak na peřinu by se pod vlastní vahou natáhl, nebyl by foremný a rohy by se vytáhly.

Sušička prádla dokáže značně ulehčit práci, ale ložnímu prádlu příliš nesvědčí. Povlečení a prostěradla sušte při nižších teplotách delší dobu. Na druhou stranu se prádlo ze sušičky nemusí žehlit, když poskládáte ještě teplé prádlo, tak bude pěkně rovné. 

Co se starým ložním prádlem?

Staré ložní prádlo můžete věnovat na charitu, azylové domy pro ženy nebo oblastní charity jej určitě využijí. Horší kousky lze darovat i do psích nebo kočičích útulků, kde poslouží do pelíšků pro zvířata. 

Doma z nich můžete nastříhat čtverce a použít je jako hadr na nádobí nebo na podlahu. Šikovnější si z nich zvládnou našít pytlíky na ovoce a zeleninu. Nebo je dejte manželovi do dílny na čištění nářadí a špinavých rukou. Takto využijete jeho potenciál naplno.