Jak se dobře vyspat i na dovolené?

Jak se dobře vyspat i na dovolené?

S příchodem letních dnů spousta z nás vyráží na dovolenou do hotelů nebo na chaty. Nocování v cizím prostředí může nepříjemně ovlivnit kvalitu našeho spánku, druhý den se vzbudíme nevyspaní a dovolenou si pořádně neužijeme. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si noc v cizím prostředí zpříjemnit.

Efekt první noci

Takzvaný efekt první noci je dobře známý fenomén, který je podrobován zkoumání vědců. Ti zjistili, že během první noci v neznámém prostředí plní levá mozková hemisféra funkci jakéhosi strážce a nedovoluje nám usnout hlubším spánkem. Tento jev je zakořeněný hluboko v naší minulosti. Dobrou zprávou je, že již druhou noc je spánek kvalitnější a u osob, které často cestují je tento fenomén mnohem slabší.

Než vyrazíte na cestu

Než se vydáte na dovolenou, tak si zjistěte něco o svém ubytování. Prohlédněte si polohu hotelu a zhodnoťte, zda je v rušném prostředí či nikoliv. Jste-li zvyklí na spánek v tichu a váš hotel se nachází na rušné promenádě, tak si rozhodně přibalte špunty do uší.

Pokud máte lehký spánek, tak se pokuste ještě před odjezdem domluvit na recepci pokoj v klidnější části hotelu dál od recepce či výtahu. Nebojte se zeptat na jakou světovou stranu je váš pokoj situovaný a jak je vyřešeno stínění proti slunci.

Jak si zpříjemnit noc v cizím prostředí?

Na dovolené jde často stranou naše klasická denní rutina, což se spánkem slušně zamává. Snažte se alespoň částečné dodržovat svůj denní režim. Choďte spát ve stejný čas a vstávejte podobně, jako obvykle.

Dejte si pozor na velké množství alkoholu a nezdravého jídla. Na dovolených máme tendenci si dopřát a dohnat celý rok strádání, což má za následek nejen narušené trávení, ale také zhoršený spánek.

Pokud pravidelně cvičíte, tak se pohybu nevzdávejte. Nemusíte nutně chodit do posilovny zvedat těžké váhy, ale neležte celý den na pláži nebo u bazénu. Dopřejte si alespoň krátké protažení nebo procházku.

Vyzkoušet můžete i výživové doplňky podporující spánek. Heřmánkový čaj, kozlíkové kapky nebo meduňka pomohou zklidnit. Než sáhnete po lécích na spaní, tak vyzkoušejte volně prodejné doplňky s melatoninem.

Pozor na citlivé dětské spaní

Děti reagují na změnu běžné rutiny daleko citlivěji než dospělí. I když je to těžké, tak se snažte zachovat interval denního spánku a nijak neprotahovat dítěti večerku. Snadno se může stát, že vám bude dítě běhat po pokoji ještě o půlnoci. Pokud jste na dovolené změnili dítěti režim, tak počítejte s tím, že návrat k normálu bude nějakou chvíli trvat.

Dětský spánek můžete podpořit oblíbenou hračkou, dečkou nebo polštářem. Malá miminka obvykle reagují na změnu prostředí méně než batolata. Pokud je dítě neklidné, můžete mu pustit bílý šum, monotónní zvuky jsou pro děti uklidňující a pomohou jim usnout.

Pořiďte si výbavu na cesty

Do základní cestovatelské výbavy rozhodně patří špunty do uší a maska na oči. Tyto dvě věci využijete nejen v hotelu, ale jsou dobrými společníky i na dlouhých cestách nebo při nočních letech. Máte-li citlivou pokožku na obličeji, tak zvažte vlastní povlak na polštář. Hotelové prádelny obvykle neperou v šetrných prostředcích a vy se můžete ráno vzbudit s podrážděnou pletí a pupínky.

Vozit si přikrývku a polštář je už náročnější, ale může se vyplatit. Pořídíte-li si polštář cestovní velikosti a povlak na přikrývku z lehkého materiálu, tak se vám snadno vejdou i do kufru. Cestujete-li opravdu často nebo jezdíte-li autem, tak není co řešit. Investujte do svého klidného spánku.