Jak se v létě dokonale vyspat?

Jak se v létě dokonale vyspat?

Během letních měsíců není od horka pokoj nikdy a člověk má pocit, že se přestěhoval do tropických krajů. Převalování, pot, lepení se k prostěradlům a otevřeným oknem ještě ke všemu vlétávají dovnitř otravní komáři. Výsledkem je dlouhotrvající frustrace, protože nedostatek kvalitního spánku nás ochuzuje o schopnost vyrovnávat se s problémy každodenního života. Co tedy dělat, když potřebujete nabrat přes noc energii a úporné horko ji z vás vysává 24 hodin denně?

Správné povlečení

Pro správnou regulaci teploty během horkých letních nocí potřebujete spát obklopeni materiálem, který je prodyšný a dokáže odvádět teplo i pot. Velmi dobře pro tyto účely funguje povlečení z bavlněného saténu, který je chladivý na omak a má skvělé termoregulační vlastnosti. Přikrývku volte lehkou, s menší gramáží.

Pyžamo pomůže

Ne, nezbláznili jsme se. Někdy je lepší si v létě navléct lehké pyžamo a přikrývat se pouze z časti nebo vůbec. Zajistíte tak dostatečnou termoizolaci a zamezíte prosakování potu do prostěradel (a tím pádem velmi nepříjemnému lepení pokožky k nim) Občas je dobré mít připravená pyžama na noc 2, v případě, že se vám jedno podaří zcela propotit.

Chladivá sprcha a sprška po celou noc

Studená sprcha před spaním může celkově prospět vašemu spánkovému režimu po celý rok. V létě sníží vaši teplotu přesně ve chvíli, kdy se potřebujete nejvíc uvolnit. Pokud máte v místnosti zapnutý větrák, tak před něj ještě postavte mísu naplněnou kostkami ledu a nechte se po celou noc osvěžovat příjemně chladivou jemnou sprškou.

Omezte všechny zdroje tepla

Vypněte a vypojte ze zásuvky co nejvíce spotřebičů a elektronických zařízení, které se v ložnici nacházejí. Jedná se o zdroje tepla a ve velmi horkých měsících je každé malé snížení teploty v místnosti cenné.

Mrazák je váš nejlepší přítel

Vložte svoje povlečení nebo třeba také pyžamo do nepromokavého sáčku a uložte je několik hodin před spánkem do mrazáku. Po ulehnutí pocítíte okamžité ochlazení, které je v tropických nocích k nezaplacení.

Kvalitní stínění

Ranní i večerní slunce vybízí během letních měsíců k brzkému vystávání a pozdnímu ukládání se ke spánku. Ne každému, ale takový režim vyhovuje a přístup slunečních paprsků do ložnice může vést k narušení jinak kvalitního spánku. Před létem se proto rozhodně ujistěte, že je vaše ložnice maximálně odstíněná a dokážete v ní vytvořit, pokud možno, skoro absolutní tmu.

Ošalte svůj mozek chladivými barvami

Barevné schéma v ložnici by mělo v letních měsících vyvolávat pocit chladu. Volte proto spíše bílé nebo světle šedé barvy na stěnách a nábytku. Psychologické aspekty hrají velkou roli v našem subjektivním vnímání tepla, takže se nevyplatí je podceňovat.