Jak správně skladovat přehozy, deky a další ložní prádlo, aby se nezničilo?

Jak správně skladovat přehozy, deky a další ložní prádlo, aby se nezničilo?

Existuje jen málo tak prostých a přitom naplňujících radostí, jakou je lehnout si do čistého, voňavého povlečení. Ne vždy nás ale ložní prádlo uvede v extázi. Při špatném zacházení s vypraným prádlem totiž může dojít k narušení jeho textury, barvy nebo vůně (zatuchlé povlečení vám na náladě nepřidá). Pojďme se společně podívat na několik častých chyb, kterých se lidé při skladování ložního prádla dopouštějí a tipů, jak se jim vyvarovat.

Vlhké prádlo nepatří do skříně

Před uložením do skříně musí být ložní prádlo absolutně proschlé. Ideální je nechat jej pořádně prosušit venku (pozor na vyblednutí vlivem slunečního svitu), ale obyčejný sušák doma nebo sušička také svoji úlohu splní dobře. Pozor na napařovací žehličky – pokud prádlo vyžehlíte a okamžitě složíte, v podstatě tím zajišťujete, že brzo bude smrdět zatuchlinou.

Zkontrolujte filtr pračky

Znečištěný filtr může výrazně ovlivnit kvalitu vyprání, ať už tím, že na prádle zůstanou skvrny nebo že nebude zrovna dvakrát libě vonět. Filtr lze jednoduše zkontrolovat vytažením (nachází se v pravé dolní části ve předu pračky). Udržujte jej v čistotě a kontrolujte pravidelně každé 3-4 měsíce.

Nechte prádlo dýchat

Je vaše skříň s ložním prádlem narvaná k prasknutí? Tak to je velká chyba! Snažte se ji často větrat a dopřejte prádlu přístup čerstvého duchu. Lepší variantou skladování je použití otevřených proutěných košů, které pak můžete dát pod lůžko nebo na určené místo v ložnici.

Ochraňte zimní či letní povlečení

Většina z nás má doma několik setů povlečení, které pak vytahujeme během různých ročních období. Nenechávejte přes léto vaše zimní povlečení povalovat pod postelí, kde chytá prach a pouští se do něj škůdci. Pořiďte si vakuové pytle, díky kterým zůstane povlečení dlouho v perfektním stavu a nebude zabírat tolik místa.

Provoňte skříň

Vyberte si přírodní vůni a nechte jí provonět vnitřek úložného prostoru pro povlečení. Absolutně skvěle funguje látkový sáček naplněný květy či bylinkami, který vložíte mezi prádlo. Doporučujeme například sušenou levanduli.

Perte často

Povlečení se udrží svěží v případě, že se o něj budete pravidelně starat. Vyperte jej přibližně jednou za 10 dní a dávejte si pozor na způsob praní, abyste nenarušili materiál ložního prádla.

Neskladujte povlečení zbytečně

Potrhané, vybledlé staré povlečení a deky rovnou vyhazujte. Ano, možná se vám budou k něčemu hodit, ale většinou se jedná o výmluvu. Uvolněte raději místo novému, krásnému povlečení a držte se našich rad, které zaručí jeho dlouhověkost.