Jak velkou postel skutečně potřebujete?

Jak velkou postel skutečně potřebujete?

Postel je místem relaxace a obnovy energie po těžkém dni. Mělo by se tedy jednat o absolutně nejpohodlnější kus nábytku v celém domově, ve kterém můžete zcela vypnout a nic vás nebude rušit. Rozhodně proto není ideální, když při mírném protažení narážíte hlavou do průčelí postele a ruce i nohy vám z ní trčí do stran. Dobrá postel musí poskytovat dostatek prostoru pro vaše tělo, jinak se z ní stane mučící nástroj, který vás pokřiví a přivodí vám bolest. Co je nutné o velikosti postele vědět a jak se v nabízených velikostech vyznat?

Metr do ruky

Neměřte jenom postel, ale především sebe, popř. člověka, pro kterého postel pořizujete. Výška spáče je tím stěžejním faktorem, který o rozměrech postele rozhoduje. Rozměry postelí jsou uváděny tak, abyste do nich mohli nakoupit odpovídající matraci. Znamená to, že postel o rozměrech 200x180 je určená pro matraci stejné velikosti. První uvedený údaj určuje délku postele, druhý pak šířku. Délku porovnejte se svojí výškou a vyberte postel, ve které budete mít alespoň 15 cm rezervu. Jinak hrozí, že se v ní budete cítit namačkaní jako sardinky. Při výběru postele pro 2 osoby pak vždy volte velikost odpovídající tomu vyššímu z vás.

Pohodlné jednolůžko

Jednolůžka využijí děti, studenti nebo se vám bude hodit jako postel v pokoji pro hosty. Minimální přípustná šířka jednolůžka je 90 cm, s délkou 200 cm. Pro lepší pohodlí a možnost se trochu převalovat ale raději sáhněte po jednolůžku širokém 120 cm. Tato šířka však rozhodně nestačí na bezproblémový pobyt druhé osoby s vámi v posteli. Jestliže se chcete na tuto eventualitu připravit, vyberte si jednolůžko široké 140 cm.

Manželská postel, ve které se nebudete hádat

Ano, i když říkáme, že šířka 140 cm stačí pro dva lidi, jedná se spíš o nouzové řešení. Pořádná manželská postel, do které se pár bude ukládat každou noc po mnoho let, vyžaduje alespoň 180 cm na šířku. Tam, kde není prostoru nazbyt můžete udělat kompromis a ponechat šířku 160 cm, ale lidé s průměrnými mírami už budou muset spát až příliš blízko u sebe.

Skáče vám po ránu do postele pes nebo vaše ratolesti? Pro mazlení bez toho, aby někdo musel z postele vypadávat, se hodí rozměr 200x200 cm.

Výšku nepodceňujte

I výška postele od země hraje svoji roli v tom, jak pohodlná pro vás bude. Správná lehací poloha pro dospělou osobu by měla být cca 40 až 50 cm nad zemí. Pozor, nezapomeňte také vzít v potaz výšku vybrané matrace, která může ideální rozměry překročit.