Jak vybrat ložní prádlo do dětské postýlky?

Jak vybrat ložní prádlo do dětské postýlky?

Dětský spánek je jedna z nejvíce nepředvídatelných věcí na světě. Dítě během svého vývoje projde celou řadou období, kdy spí celou noc, budí se každou chvíli nebo ve spaní cestuje po celé posteli. Všichni unavení rodiče netrpělivě očekávají, až jejich miminko bude spát celou noc. Velkým milníkem je i opuštění dětské postýlky. Přechod do velké postele může usnadnit i vhodně zvolené povlečení. 

Jaká je ta správná velikost? 

V obchodech se setkáte se spoustou rozměrů dětského ložního prádla. Musíte si dát pozor na velikost pokrývky a polštáře a zvolit správný rozměr. Nejběžnější jsou rozměry 90x130, 90x135x 95x135 a 140x200.  Setkat se můžete i s jinými rozměry, záleží na výrobci. Na našem eshopu  najdete nejběžnější rozměry dětského ložního prádla.

Nezřídka kdy se stane, že máte doma polštář a peřinku a nemůžete na ně sehnat povlečení v jedné sadě. Můžete koupit o něco větší povlak na polštář nebo hold musíte koupit povlak na polštář a peřinu zvlášť. Rozměry si vždy dobře ověřte a pokrývku polštář raději přeměřte. 

Jaký materiál je nejlepší pro děti?

Dětská pokožka je velmi citlivá a doporučujeme volit povlečení té nejvyšší kvality. Levné a nekvalitní výrobky mohou být obarveny nevhodnými barvami, které dětskou pokožku dráždí a nepomůže ani vyprání. Kupujte dětské ložní prádlo od ověřených výrobců, kde si můžete být jisti kvalitou. 

Pro děti je vhodná čistá bavlna, kterou dobře snáší i děti s atopickým ekzémem, alergií nebo astmatem. Bavlna je příjemný materiál, který je příjemný i dětem. Koupit můžete i nemačkavý krep, ten je o něco hrubší a nemusí některým dětem vyhovovat. Setkat se můžete i s mykroplyšem nebo froté povlečením, jiné materiály se moc nevyužívají. 

Jaký motiv zvolit?

Motiv volte čistě podle preferencí dítěte. Chystáte-li se dítě přestěhovat do velké postele, tak můžete s dítětem vyrazit na nákup a nechat ho vybrat motiv oblíbeného hrdiny, který jej bude v noci chránit, a vyhnete se tím slzám, které mohou přechod do velké postele provázet. 

Dejte si pozor na vzorované a agresivní povlečení. Červená barva se příliš nehodí do dětského pokoje, protože vzbuzuje agresivitu. Motivy na povlečení ve dne vypadají přátelsky, ale v noci se díky dětské fantazii snadno promění na bubáky a dítě se bude bát spát samo. 

Od kdy dát dítěti polštář? 

Malým miminkům se do postýlky polštář nedává. Polštář před prvním rokem zvyšuje riziko náhlého úmrtí kojence a děti jej ke spánku nepotřebují. Po prvních narozeninách můžete dítěti dát placatý polštář, který má spíš psychologický efekt než nějaké praktické využití.

Pro správný vývoj krční páteře není vysoký polštář vhodný až do tří let. Nicméně dítě možná samo po polštáři zatouží i dříve, protože ho uvidí u rodičů a chce je napodobit, což je naprosto přirozené. V tomto případě kupte dítku nízký polštář, dítě bude spokojené a jeho krční páteř se bude dobře vyvíjet. 

Aby dítě dobře spalo

Dítě potřebuje ke správnému vývoji spoustu spánku, kvalitního spánku. O dětském spánku bylo napsáno spousta knih a informací, které jsou protichůdné. Po příchodu z porodnice musíte u miminka zajistit bezpečné podmínky ke spánku. Nepřetopená místnost, zavinovačka nebo dětský spací pytel a v postýlce nic, čím by se dítě mohlo udusit. Tak snížíte riziko náhlého úmrtí kojence. 

U starších dětí se snažte o pravidelnost a dodržování rituálů, díky kterým bude dítě usínat a budit se ve stejnou dobu. Stále dbejte na optimální teplotu, pravidelně měňte ložní prádlo a před spaním větrejte. Díky tomu se vaše dítě bude ráno budit spokojené, odpočaté a připravené na dobrodružství dalšího dne.