Jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánek?

Jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánek?

Spánek je extrémně důležitou součástí každého dne a nikdo by jej neměl zanedbávat. Pokud nedopřejete tělu dostatečný odpočinek, zaděláváte si tím na krátkodobé i dlouhodobé problémy, a to jak zdravotní, tak psychické. O kvalitě spánku rozhoduje mnoho faktorů a polštář patří k těm nejdůležitějším. Potřebujete podložku hlavy, která poskytne vašemu krku dostatečnou oporu a nebude vaše tělo udržovat v nepřirozené poloze. Zároveň se musíte zaměřit i na další aspekty, zejména pokud trpíte alergiemi nebo máte citlivou pokožku. O co všechno bychom se tedy měli před nákupem polštáře zajímat?

Vašeho poloha ve spánku

Nejčastější poloha, ve které usínáte, do velké míry rozhoduje o ideálním tvaru a tvrdosti polštáře, který je nejlepší pro váš spánek. Drtivá většina lidí podle nejrůznějších průzkumů preferuje spaní na boku. Pro spaní na boku se nejlépe hodí polštář s vyšší tvrdostí, který zajistí stabilní polohu hlavy a krku vůči zbytku těla. Ideálně by vaše hlava měla spočívat asi 10 cm nad matrací.

Pro lidi, kteří nejraději spí na zádech, se nejlépe hodí vyšší polštář se střední tvrdostí, který dostatečně podepře ramena a krk. Nejenom, že tím zamezíte bolestem krku, ale také díky správnému polštáři můžete bojovat s chrápáním či spánkovou apnoe.

Při spánku na břiše vyhledávejte měkké i nízké polštáře a vyhýbejte se příliš vysokým či tvrdým polštářům. Polštář by se měl přizpůsobit vaší váze a neklást vašemu tělu přílišný odpor, jinak by došlo k namáhání páteře.

Materiál polštáře

Lidé, kteří trpí alergiemi nebo mají citlivou pokožku by se měli vyhýbat klasickým polštářům plněným peřím. Moderní polštáře z dutého vlákna jsou vhodné pro všechny, kteří hledají výrobky s podobnými vlastnostmi jako péřové polštáře, bez toho, aby poskytovaly úrodnou půdu pro množení roztočů. Vlákna jsou jemná, hypoalelegenní a dobře se přizpůsobí konturám vašeho krku.

Velikost polštáře

S velikostí polštáře to nemusíte nijak přehánět. Polštáře s velikostí 90x70 cm a nižší plně postačí jako dostatečná opora a nebudou vaši páteř ve spánku zbytečně kroutit.

Nebojte se zkoušet

Polštáře bychom měli měnit přibližně každé dva roky. Rozhodně však nemusíte zůstat u první podušky, kterou si pořídíte. Vhodnost polštáře a jeho vliv na spánek jsou velmi subjektivní. Proto se vyplatí raději vyzkoušet několik nových polštářů, než se rozhodnete pro ten nejlepší z nich.

Nevíte, jestli váš starý polštář potřebujete vyměnit za nový? Vyzkoušejte si jednoduchý test: Přehněte váš polštář na polovinu a vytlačte z něj vzduch. Pak jej pusťte. Pokud se sám od sebe nenarovná, tak je nejvyšší čas se pohlédnout po nové podložce hlavy.