Jak vyzrát na alergii?

Jak vyzrát na alergii?

Alergie bohužel nejsou prokletím pouze letních měsíců, ale otravují často život i v zimě. K běžným alergenům totiž patří například také prachové částice nebo roztoči, na zhoršeném zdravotním stavu proto může mít velký podíl také ložní prádlo, kde se zmíněné alergeny vyskytují v hojném množství. Poradíme vám několik základních pravidel, jak se starat o ložní prádlo, abyste se s alergií lépe poprali a předešli případnému vzniku ekzému nebo astmatu.

Pravidelnost je základ

Nejdůležitější zásadou je pravidelné vyměňování ložního prádla. Odborníci doporučují vyměňovat jej zhruba po týdnu až dvou, a to i přes to, že se vám ještě nezdá špinavé. V povlečení i prostěradle se totiž zachytávají nejrůznější mikroskopické nečistoty, které pouhým okem nezaregistrujete. Během spánku se navíc přirozeně potíme a vlhkost z těla je odváděna právě do ložního prádla, ve kterém pak řádí roztoči a bakterie.

Vedle ložního prádla by vaší pozornosti neměla uniknout ani matrace, kterou je třeba pravidelně vysávat. Abyste prodloužili její životnost a zabránili znečištění, doporučujeme pořídit si praktický chránič na matraci. Je vodou nepropustný, snadno se na matraci přichytí a můžete jej jednoduše vyprat na 60 °C.

Stejně tak je nutné alespoň dvakrát ročně vyprat peřinu a polštář. I v nich se vlhkost usazuje a jistě uznáte, že navlékat čisté ložní prádlo na špinavé lůžkoviny by nemělo smysl.

Přehnaná pořádkumilovnost škodí

Mít doma uklizeno jen co vstanete, je sice fajn, ale nic se nemá přehánět. Namísto okamžitého ustlání postele a porovnávání polštářů, nechte postel trochu dýchat. Zkuste lůžkoviny raději vzít a alespoň na chvíli je vyvětrat na čerstvém vzduchu, třeba na balkóně nebo parapetu. Jak už bylo řečeno, v peřinách se drží vlhkost, a to obzvlášť během léta, kdy se víc potíme. Pokud je nenecháte proschnout, pozvete si do postele o to více roztočů, kterým se v takovém prostředí velmi daří. Dobré je vyvětrat také ložnici, bude se vám v ní potom mnohem lépe spát. Pozor ale v případě, že trpíte alergií na pyl, časté větrání naopak umožní vnik pylu do domácnosti a alergii podpoří.

Pečlivě vybírejte materiály

S pocením během spánku a následným zvyšováním počtu roztočů v ložním prádle vlivem vlhkosti souvisí i výběr prostěradla. V oblibě jsou v současné době zejména přírodní materiály, jako je bavlna. Pokud se rozhodujete mezi froté nebo Jersey, na letní období volte raději druhou variantu. Jersey je stejně kvalitní jako froté, ale na rozdíl od něj nemá tak vysoké hřejivé vlastnosti, vaše tělo se proto během spánku nebude tolik potit a do lůžkovin se nedostane tolik vlhkosti. Zvlášť pokud kupujete dětské prostěradlo, dbejte na výběr opravdu kvalitního materiálu. Dítě je citlivější než dospělý člověk, a tak je i náchylnější na různé vyrážky a astma. Na Bedario.cz naleznete velkou barevnou škálu dětských prostěradel ze stoprocentní bavlny, která jsou vhodná i pro alergiky.

 ##PRODUKTY##


Související produkty