Jak zdravě vstávat a proč je to důležité?

Jak zdravě vstávat a proč je to důležité?

Pravidelnost, polovina úspěchu

Zdravé vstávání začíná už tím, kdy jdete spát. Jestli každý den ponocujete, chodíte spát až hodně po půlnoci a ráno vstáváte do práce, svěží a fit se asi každý den cítit nebudete. Tělo potřebuje pravidelnost a určitou dobu v klidovém režimu spánku. Každý to má sice jinak, ale mnoho přístupů se shoduje na tom, že potřebujeme spát alespoň 7-8 hodin. Důležité je však i to v kolik usínáme a jak pravidelné máme v této oblasti návyky.

Co ovlivňuje zdravý spánek?

Podle spánkové terapeutky Báry Rodi ovlivňují spánek nejvíce dva hormony, a to Kortizol a Melatonin. Přičemž Melatonin je hormon uklidnění, spánku a odpočinku, a právě tento hormon se nejvíce tvoří mezi desátou hodinou večerní a druhou hodinou ranní. Ten, kdo chodí pravidelně spát až po půlnoci se tak o velkou část produkce tohoto hormonu připravuje.

Vstávat a cvičit

Naopak Kortizol je hormon bdělosti a čilosti. Jeho tvorbu zase podpoříme ranní rozcvičkou nebo procházkou, ale i vystavení se přirozenému světlu. Když dobře a aktivně nastartujeme den, bude se nám lépe večer usínat.

Někdo doporučuje stanovit si určité ranní rituály. Všichni bez výjimky by vám ale doporučili vyhnout se ráno stresu a hektické atmosféře. Takovým malým rituálem může být protažení se. To můžete udělat ještě vleže, což ocení hlavně ti, kdo mají tendenci posouvat budík, a ještě deset minutek si poležet.

Pohonné hmoty pro tělo

Když už se vám podařilo zdravě usnout, vyspat se i vstát do nového dne, je tu ještě jedna věc, kterou můžete pro svoje tělo udělat. Začněte vlažnou vodou. Stačí sklenice vody s citronem. Na snídani si dejte čas. Nemusíte jíst hned jak vstanete, optimální doba je tak po půl hodině. Nejezte ve spěchu a už vůbec ne cestou do práce za pochodu. To si raději přivstaňte a udělejte si na ranní občerstvení čas. Tělo se vám odvděčí.

 

Tak s chutí do nového dne!

##PRODUKTY##


Související produkty