Lepší spánek díky aromaterapii

Lepší spánek díky aromaterapii

Spánek je ten nejlepší detox pro organismus. Ve spánku se ukládají paměťové stopy a tělo regeneruje. V ideálním případě se ráno cítíme svěží a odpočatí. Někdy však usínání a spánek nepřináší radost, ale spíše starosti. Jedním ze způsobů, jak zkvalitnit spánek je aromaterapie. 

Jak nás vůně ovlivňují?

Aromaterapie je využívána jako podpůrná léčebná metoda, která je založena na celistvém přístupu k člověku. Pomocí aromaterapie můžete léčit, ale také předcházet onemocněním. Vůně si člověk spojuje s určitými zážitky nebo situacemi a právě vůně dokážou vyvolat spoustu emocí. 

Pokud potřebujete zlepšit svůj spánek nebo budete aromaterapii využívat jako večerní rituál, tak nemusíte nic speciálního řešit. Jestliže jsou vaše problémy se spánkem dlouhodobé, obraťte se na svého lékaře a můžete oslovit i aromaterapeuta ve svém okolí, který vám namíchá olejíček přesně podle vašich potřeb.

Provoňte svoji ložnici

Máte několik možností, jak provonět svoji ložnici. Tou nejklasičtější je vonná svíčka. Na výběr máte spoustu vůní a provedení. Existují i svíčky s širokým dřevěným knotem, který při hoření praská a vytvoří atmosféru táborového ohně. 

Další možností je čajová svíčka a aromalampa, kde rozpouštíte vonné vosky nebo použijete éterický olej. Vonné éterické oleje kupujete kvalitní, nejlépe v bio kvalitě. Minerální oleje jsou produktem ropného průmyslu a do aromalampy rozhodně nepatří. 

Sáhnout můžete i po difuzérech vypouštějících páru. Tyto aroma difuzéry lze zakoupit v mnoha barevných provedeních a budou i stylovým doplňkem. 

Éterické oleje nemusíte jen rozehřívat nad svíčkou, nechcete-li zapalovat svíčku, tak můžete nakapat několik kapek oblíbeného oleje na kapesníček a ten uložit pod polštář nebo jej nakapte přímo na polštář. Ideální jsou v tomto případě polštářky, ke kterým se v noci přitulíte a podle potřeby je můžete měnit. 

Naprosto nenásilným způsobem jsou pak polštářky naplněné sušenými bylinami, vonné perly nebo sušené byliny ve váze. U čerstvých řezaných květin si dejte pozor na projevy pylové alergie. 

Jaké vůně pomohou navodit klidný spánek?

  • Levandule

Levandulový éterický olej je v aromaterapii užívaný nejčastěji a pomáhá při spoustě různých neduhů. Levandule pomáhá nejen lépe usnout, ale také odpuzuje hmyz a funguje jako podpůrný prostředek pro léčbu onemocnění dýchacích cest. 

  • Citron

Citronová vůně je obecně velmi oblíbená a určitě s ní nešlápnete vedle. Velmi dobře působí při psychické únavě. Zmírňuje nervozitu, úzkost a odstraní bolest hlavy stresového původu. Populární je i mezi studenty, protože zlepšuje pozornost.  

  • Ylang ylang

Ylang yalng je velmi oblíbený esenciální olej. Musíte na něj však opatrně, protože ve vyšších dávkách způsobuje bolest hlavy. V malých dávkách působí antistresově a pomáhá zahnat strach a úzkost. Když mícháte ylang ylang s jiným olejem, tak dejte pozor, ať je nepřebijete, ylang ylang je totiž hodně výrazný. 

  • Eukalyptus

Při nachlazení využijete éterický olej z eukalyptu, který pomáhá při onemocněních dýchacích cest. V noci se vám díky němu bude lépe dýchat a v létě zase odpudí otravný hmyz. 

Tři tipy, jak si užít aromaterapii bez rizika 

Nenechávejte svíčku ani čajovou svíčku hořet v aromalampě bez dozoru. Stačí nechtěný pohyb a snadno dojde ke vzniku požáru.

S esenciálními oleji to nepřehánějte, stačí pár kapek. Vysoké dávky způsobují bolesti hlavy a v některých případech mohou způsobit víc škody než užitku. 

V těhotenství buďte na užívání éterických olejů extrémně opatrní. Než se pustíte do experimentování, tak se poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na aromaterapii.