Lepší sportovní výkon díky spánku

Lepší sportovní výkon díky spánku

Spánek a sport jsou úzce spojeni. Bez kvalitní regenerace zapomeňte na jakékoliv výsledky a progres. Dnes už dávno neplatí pravidlo, že se musíte každý den zničit v posilovně nebo při jakémkoliv sportu, dobrý trenér vám naordinuje nejen tréninky, ale i odpočinek. 

Proč je spánek pro sportovce důležitý

Sportovci mají všeobecně vyšší energetický výdej, a proto potřebují mnohem kvalitnější regeneraci. Opravdu důležité je zde slovo kvalitní, protože nejde jen o kvantitu spánku a odpočinku. Nekvalitním spánkem riskujete:

  • Snížení výkonnosti

Nedostatek odpočinku zhoršuje schopnost organismu využívat zásobní glukózu, tělo nemá přísun energie a výkon jde dolů. Což se promítne u vytrvalostních sportovců i u posilování v posilovně. 

  • Nedokonalá regenerace svalů a kloubů

Při spánku se vyplavují hormony zodpovědné za uvolnění svalů a kloubů, nedostatek kvalitního spánku vede ke snížené produkci těchto hormonů. Špatně zregenerované svalstvo a klouby jsou navíc náchylnější ke zranění. 

  • Syndrom přetrénování

Tento problém vzniká při nerovnováhou mezi stresem vyvolaném při tréninku a regenerací. Nemusí být nutně jen u vrcholových sportovců. Každé tělo má jiný práh, kdy je už přetrénované. Mezi nejčastější příznaky patří bolest, žíznivost, trávící obtíže, nedostatek libida, deprese a problémy se spánkem.  

  • Pomalejší reakce

Při dlouhodobém nedostatku spánku se dostavuje zpomalení reakcí, což je nebezpečné v běžném životě při řízení auta a při kontaktních sportech, kde je třeba reagovat, nebudete dosahovat dobrých výsledků.  

V jakou denní dobu je nejlepší trénovat

Ideální dobu si každý sportovec musí určit sám. Někomu vyhovuje cvičení hned po ránu, kdy se cítí nabitý energií po celý zbytek dne. Jiný zase preferuje fyzickou aktivitu večer, když už před sebou má jen odpočinek a nemusí do práce.

Obecně se však nedoporučuje cvičit dvě hodiny před spaním. Při fyzické aktivitě se vyplavuje adrenalin a stoupá tepová frekvence, což nám brání v usínání. Před spaním je naopak velmi vhodné se lehce protáhnout nebo si dát sestavu večerní jógy, která obsahuje hodně předklonů. Jogíni věří, že v hlubokém předklonu z člověka odejdou starosti uplynulého dne. 

Důležitá je kvalita spánku

Jak bylo zmíněno výše, tak nezáleží jen na délce spánku. Vrcholový sportovec by měl spát až deset hodin denně. U amatérů se potřeba spánku snižuje. Ale je nutné zdůraznit, že každý člověk má jinou potřebu spánku. Někdo si kvalitně odpočine při šestihodinovém spánku a někomu nestačí ani osm hodin. 

Možná, že budete mít štěstí a díky zvýšené fyzické aktivitě se budete cítit unavenější a zmizí i problémy s usínáním. Pokud tomu tak není, tak se zaměřte na obecně doporučené rady pro spánkovou hygienu. Choďte spát ve stejnou dobu, vyvarujte se modrému světlu ve večerních hodinách, jezte vyváženou stravu a nepijte odpoledne kofeinové a kolové nápoje. 

Pokud jde o sportující děti, tak byste měli na odpočinek a regeneraci obzvláště dbát. Dětský organismus vyvíjí energii také na růst a vývin. Snadno se pak stane, že malý unavený sportovec má špatné známky ve škole, protože se kvůli chronické únavě nemůže soustředit. 

Ložní prádlo pro sportovce

Chcete-li potěšit milovníka sportu nebo si udělat radost a ani ve spánku se nedokážete vzdát myšlenek na sport, tak si rozhodně musíte pořídit ložní prádlo se sportovním motivem. Můžete vzdát hold svému oblíbenému hokejovému či fotbalovému týmu. Takové ložní prádlo se bude líbit dospělým a bude skvělým dárkem i pro děti.


Související produkty

3D povlečení 140x200, 70x90 cm - Sporťák

Skladem - ihned k odeslání, v pátek 31. 3. u vás
479 Kč

Porovnat