Malá ložnice? Zkuste ji opticky zvětšit, jde to rychle a levně!

Malá ložnice? Zkuste ji opticky zvětšit, jde to rychle a levně!

Velké honosné sídlo nebo malý byteček, nezáleží na tom, kde právě žijete, při troše snahy můžete z každého místa vyčarovat útulný domov, kde se budete cítit pohodlně a bezpečně. Ve skromnější domácnosti ale může představovat větší výzvu, co se týče efektivní práce s prostorem. Působí vaše ložnice stísněně a smutně? Vyzkoušejte několik jednoduchých rad, jak ji opticky zvětšit.

Kytky, knihy, nábytek, lampy… kam to všechno dát? Ložnice je klíčovou částí domova. Abyste si v ní dostatečně odpočali a nabrali síly na nový den, je důležité dbát na to, aby působila vzdušně a klidně. Pokud se změní na malý, tmavý brloh, jakmile do ní umístíte všechny svoje oblíbené doplňky a kusy nábytku, pocit úplného uvolnění se ale těžko dostaví. Jak dosáhnout čistého a svěžího interiéru, aniž byste se na to museli vynaložit mnoho finančních prostředků? Přinášíme vám přehled několika účinných triků, s kterými si hravě poradíte!

Rychle a účinně s pomocí barev

Základem úspěchu je správná kombinace barev na stěnách, nábytku a doplňcích. Hrátky s barvami představují rychlý a snadný způsob, jak můžete ložnici prosvětlit a opticky zvětšit, zvlášť v případě, že nemáte dostatek finančních prostředků pro náročnější změny.

Až se tedy budete rozhodovat, do jakých barev sladit vaši ložnici, pamatujte na několik zásad. Tmavé barvy v ložnici nevadí, ale vyvarujte se velkých tmavých ploch, které by mohly vyvolávat pocit stísněnosti a deprese. Raději sáhněte po světlé barvě v chladnějším odstínu, která bude působit vzdušně, prostor přirozeně otevře a nepřitáhne tolik pozornosti. Tmavší tóny využijte za účelem oživení prostoru. V případě tapet vsaďte na menší vzorek a při volbě podlahy na jednu barevnou, nejlépe neutrální variantu – lehce ji zkombinujete s nábytkem a vyhnete se umělým předělům, které pokoj na pohled zmenší. Strop ponechte bílý, při barevné výmalbě by se mohlo stát, že bude působit dojmem, že vám padá na hlavu.

Využijte bytové doplňky

Velkou moc mají i nejrůznější doplňky. Jednoduché lehké závěsy dodají ložnici potřebnou svěžest na rozdíl od tmavých těžkých látek. Velkým pomocníkem je také obyčejné zrcadlo, které vyvolává iluzi prostornosti. Ke zvýšení pocitu klidu zkuste na poličku umístit menší květinu, zelená barva pomáhá lépe regenerovat. Hrát si můžete i se samotným ložním prádlem, kdy jej už jen vhodně doladíte k připravenému barevnému interiéru, pak doporučujeme zkusit příjemné bavlněné povlečení v jemných světlých odstínech. Nebo jím naopak neutrální prostředí oživíte, k tomu se výborně hodí přírodní barvy a květinové vzory, které vám navíc dopřejí klidný spánek.

Správné světlo dělá divy

Pokud je ložnice řešena způsobem, že okno neumožňuje pronikání dostatečného množství přirozeného světla do místnosti, nezanedbejte ani nákup osvětlení. Do menších ložnic se hodí spíše závěsná nebo bodová světla, myslete také na volbu ideálního jasu, aby vás světlo příliš neoslňovalo. Robustní lampy zbytečně zabírají prostor, a proto se hodí do větších pokojů.