Oáza klidu – pokračujeme v rituálu očištění domácnosti

Oáza klidu – pokračujeme v rituálu očištění domácnosti

Sníte rádi a dokážete vůbec snít? V minulém článku jsme se věnovali otázce, jak si doma vytvořit místo pro odpočinek duše a mysli. Nyní se tomuto tématu podíváme blíže na zoubek.

 

Jsem jen já a moje myšlenky

 

Než se začnete věnovat plánování, uvědomte si, co je pro Vás důležité. Dnešní doba razí myšlenku aktivního odpočinku sportem, ale podívejme se na to i z jiného úhlu pohledu. Odpočívat fyzickou aktivitou je potřeba - ulevíte rozhárané mysli. Nezapomínejte odpočívat i pasivně, dopřejte regeneraci vašemu tělu, životně důležitým orgánům a srovnejte si psychiku.

 

Současným trendem je cvičení jógy. Ať už se rozhodnete pro lehčí verze jógy založené na meditacích nebo pro varianty náročnější na fyzičku. Zodpovězte si otázku, kde budu jógu cvičit. Asi to nebude doma u televize nebo v jídelně u kuchyňské linky. Potřebujete mít svůj prostor. Místo, kam se uchýlíte k meditaci.

 

Můj prostor je jen můj prostor

 

Proto je ideálním řešením udělat si malý prostor, koutek pro cvičení jógy doma. Prostředí, ve kterém se chystáte cvičit, by mělo být inspirativní a klidné. Mělo by ve vás vzbuzovat pocit, že se do něj chcete vracet. Toho docílíte pomocí maličkostí a drobností.

 

Základem všeho je najít si místo. Pro jógu by to mělo být místo, kde se cítíte dobře i v současném stavu (bez úprav interiéru). Měli byste zde mít soukromí na cvičení, ale zároveň byste neměli být „odříznutí“ od světa. Dále by vás nemělo nic omezovat v pohybu. Musíte mít dostatečný prostor na protahování a pozice. Nechcete přece bortit okolní nábytek, když budete například dělat pozici kobry.

 

Mé drahé já a mé sobečtější já

 

Našli jste místo, na kterém když jste, vypínáte? Pokud ano, zavřete dveře a nechte za nimi všechny starosti, celý den a dokonce i svět. Teď jste jen vy a vaše vnitřní dítě. Atmosféru můžete vylepšit i malými drobnostmi. O těch jsme taktéž psali v minulém článku. Věci by vás měly svou přítomností naplňovat a uklidňovat. Pokud například cvičíte rádi večer, můžete využít intimnějšího osvětlení, stínidel nebo lampiček k navození příjemné atmosféry. Použít můžete i vonné esence nebo svíčky. Celkovou atmosféru podtrhnete uklidňující hudbou, která otevře vaše srdce a uklidní mysl.

 

Lidská mysl dokáže nejlépe relaxovat v přírodě. I když jste v budově, můžete si navodit atmosféru přírody. Obklopte se zelení, nejen zelenou barvou, ale i živými rostlinkami. Pokud žijete ve městě a jste unaveni z městského životního stylu, je dobré si kolem sebe „vypěstovat“ kousek přírody. Nejenže povzbudíte své smysly, ale celému cvičení dodáte pocit osvobození, protože zelená barva je barvou navozující klid, harmonii a uvolňující mysl a oči.

 

Cítíme se a jsme v lese

 

Interiér vašeho prostoru můžete zařídit v přírodním stylu. Renovovat můžete doslova od podlahy. Při zařizování interiéru v přírodním stylu si dejte záležet na parketách. Dnešní doba nabízí i nesměrné množství plovoucích podlah, linolea nebo vinylu, který dokonale simuluje dekór dřeva. Prostor můžete obohatit i použitím koberců s vysokým vlasem. Jsou příjemné na dotek a dodají prostoru vizualizaci „travnatého povrchu“.

 

Vsaďte na kombinaci přírodních barev, hlavně hnědé, zelené a modré barvy. Nedoporučujeme vybírat dekorace v jasných (křiklavých) barvách. Mohou unavovat a to je opačný efekt než vy potřebujete. Chybu neuděláte ani výběrem velké vázy, která se stane dominantou interiéru. Do vázy můžete volit listy z exotických palem nebo různého proutí.

 

Je to vaše a nikdo vám to nevezme

 

Prostor rozzáří ratanová křesla a koše. Přírodní interiér bude vzbuzovat plnost, život, umírněnost, ale zároveň i pestrost. Krom uklidňujícího dojmu získáte místo, které bude příjemné „na dotek“ a budete se v něm cítit jako v ráji.

 

Hledáte-li neotřelý způsob, jak „zpříjemnit“ vaši oázu můžete se inspirovat na Dálném Východě – v zemích, kde odpočívání, relaxace a meditace jsou základním kamenem. Příkladem může být japonský zenový interiér. Až se rozhodnete zřídit si svoji oázu, nezapomeňte na důležitou věc – pokud nenajdete oázu a klid sami v sobě, nenajdete ji nikde na světě.

##PRODUKTY##


Související produkty