Odkdy se oblékáme do županů?

Odkdy se oblékáme do županů?

Má je doma každý z nás. Někdo jejich používání miluje, někdo nesnáší. Řeč je o županech. Jakou má vlastně tento zvláštní kousek oblečení historii?

Jak se říká, jsou jen dva typy lidí – ti, co župany nosí bezprostředně po koupeli a ti, co je mají jako teplé oblečení na doma, do kterého se zachumlají, když se chtějí cítit komfortně a relaxovat. Tenhle po-sprchový oděv ale vůbec není záležitostí moderní doby. Dnes je župan základem pohodlného, koupelnového šatníku, pojďme se ale podívat jak to bylo v historii.

HISTORIE ŽUPANŮ

První zmínky o županech se objevily už v 9. století př. n. l. ve Starověkém Řecku. Tehdy se jednalo o pestrobarevné šaty s lemováním, které symbolizovaly nositelovo bydliště. Jedním z hlavních rozdílů mezi tehdejšími a dnešními župany je přítomnost rukávů. Dnes si bez nich župan neumíme představit, tenkrát byly rukávy na domácích oděvech spíše raritou.

Obvykle byly župany vyráběny z tenkých a lehkých tkanin. Dalším rozdílem může být i vzorování a zdobnost. Dnes se často upínáme k jednomu odstínu nebo jednoduchému vzoru, dříve však víc znamenalo… víc.

Jak už to tak bývá, ani Římavé ve starověku nezůstali pozadu. Ti nosili tento oděv občas i pod jiné róby a bylo to symbolem jejich společenského postavení. Čím delší “roucho” tím vyšší sociální status. Dokonce i čím tlustější byli pruhy na tehdejším županu, tím spíš si vás ostatní vážili.

KIMONO ANEB NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZNÝ ŽUPANŮ

Nejbližším příbuzným našich dnešních županů je japonské kimono. Oblečení tak populární, že neustále inspiruje ty nejluxusnější oděvy. Kimono obecně změnilo způsob, jakým se díváme na svět módy.

Poprvé se objevilo kolem let 800 – 1000 našeho letopočtu. S příchodem tohoto trendu odpadla starost o pohlaví nebo tvar těla, protože kimono tělo jednoduše obalilo a uvázalo se podle potřeby. V Japonsku lidé dodnes nosí kimona jako tradiční oblečení, při obřadech, do ulic, na svatby či pohřby. Zkrátka téměř všude a není se vůbec čemu divit. Mají být na co pyšní a my jim za naše dnešní župánky můžeme jedině poděkovat.