Omezte modré světlo před spaním, radí vědci

Omezte modré světlo před spaním, radí vědci

Kvalitou spánku jsme se už zabývali. Vlastně se všemožně snažíme ten váš, co nejvíce zpříjemnit. Psali jsme už o spánkových laboratořích, poradili, jak vybrat polštář nebo peřinu a jak moc je důležitý výběr matrace. Je tu ale ještě jedna věc, která vám klidný spánek může zkomplikovat, a tou je mobilní telefon.

 

Patříte k těm, kdo nedá svůj smartphone z ruky ani když jde ulehnout do postele? Pak byste měli vědět, že je to možná příčina, proč se vám špatně usíná. Tomuhle fenoménu se věnovalo už v minulosti množství výzkumů. Shodují se na tom, že modré světlo, které telefony vyzařují může mít na to, jak se pak vyspíte, celkem zásadní vliv.

 

Některé výzkumy přichází s výsledky, které poukazují na to, že přes 70 % lidí svůj telefon nechává na dosah ruky i během spánku. Většina uvedla, že je to způsobeno tím, že si na zařízení nastavují budík. I přes to, jsou jiné možnosti, jak ranní vstávání vyřešit. Více než třetina respondentů ale přiznala, že telefon normálně používají i těsně před usnutím. Výzkum porovnával i oblíbenost televize v ložnici, a i v této oblasti telefon toto tradiční médium předstihl.

 

Co si tím způsobujeme?

 

Nejde jen o to, že nás může od klidného spánku rušit neustálé pípání příchozích zpráv, na které prostě musíme odpovědět hned. Problematické je i světlo, které elektronika vyzařuje. Například odborníci na feng shui radí nechat telefon za zavřenými dveřmi v úplně jiné místnosti. Do rána vám nic neuteče a vy si pořádně a nerušeně odpočnete.

 

Jestli máte často problém hlavně s tím vůbec zabrat, i tady může situaci komplikovat mobilní telefon. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří sedí u obrazovek více než 4 hodiny denně mají o 49 % větší riziko, že budou usínat až hodinu. Tím, že si telefon vezmete i do postele, tuto statistiku jen potvrdíte.

 

Zkracování doby spánku, stimul nervového systému i narušení biologických hodin organismu, to jsou všechno negativní doprovodné projevy používání elektroniky před spaním. Naše ložní prádlo a další doplňky vybírejte klidně u odpolední kávy z pohodlí domova, nenechte se rušit. Telefon i počítač nechte večer v obýváku a užijte si plnohodnotný a kvalitní spánek!

##PRODUKTY##


Související produkty