Pracujete celý den v jedné místnosti? Naučte se ji správně větrat

Pracujete celý den v jedné místnosti? Naučte se ji správně větrat

Byli jste zvyklí na práci v otevřeném prostoru a najednou jste odkázáni na home office? Přijde vám, že jste při práci z domu mnohem víc unavení a nemáte energii ani motivaci? Možná jen svou novou kancelář špatně větráte. V tomto článku vám naservírujeme tipy, jak to dělat pořádně. Osvojte si tento pozitivní návyk a uvidíte, že vám půjde práce hned lépe od ruky!

PROČ VĚTRAT?

Dospělý člověk vydýchá v průměru 15 kilogramů vzduchu za den. Při nedostatečném větrání může docházet k hromadění koncentrací škodlivých látek a vytváří se prostředí, které neodpovídá potřebám našeho organismu. Následně přichází únava, poruchy učení a soustředění, bolesti hlavy, pálení očí, váš pracovní výkon klesá a dokonce můžete být náchylnější vůči infekčním chorobám.

JAK VĚTRAT?

Doma byste měli větrat alespoň třikrát denně. Obecně však platí, že pokud v místnosti trávíte více času, je lepší větrat krátce a častěji. Obzvlášť byste se měli zaměřit na koupelnu, kuchyni a ložnici. To jsou místa, kde se nejvíce drží vlhkost.

Člověk za den vypustí do vzduchu až 2,5 litru vlhkosti, další vlhkost se objevuje například z vaření nebo ze sušení prádla, koupele a tak dále. Když se sprchujete, měli byste následně osušit stěny a podlahu a na minimálně 15 minut vyvětrat.

Nejlepšího výsledku dosáhnete rozprouděním vzduchu. Pokud můžete, otevřete všechna okna i dveře vašeho pokoje naráz.

Dalším skvělým tipem je odtahový ventilátor nebo čistička vzduchu, o těch si řekneme víc zase v příštím článku.

PROČ JE VLHKOST PROBLÉM?

Ve vlhkém prostředí se skvěle daří bakteriím a plísním. Důsledkem může být například zánět horních cest dýchacích. A pokud máte pocit, že vám horší vzduch nevadí a vlastně si toho ani přes den pořádně nevšimnete, nenechte se zmýlit. Lidské tělo si střádá to, co vdechuje a problémy se mohou objevit klidně za pět, deset, ale třeba i 20 let! Proto je tak důležité, co dýchají malé děti. Dobrá zpráva je, že právě správným větráním se vlhkosti můžete zbavit a předejít tak třeba i nepříjemným alergiím.