Pokud v noci zoufale mlaskáte a třesete se svým chrápajícím partnerem ve snaze se dobře vyspat, tak možná vezmete zavděk gaučem v obýváku, abyste se alespoň trošku vyspali. Nemějte to však svému spolunocležníkovi za zlé, nedělá vám to naschvál. Co způsobuje chrápání a jak se ho případně zbavit se podíváme v dnešním článku. Věříme, že jeho přečtení pomůže zažehnat nejednu krizi způsobenou chrápajícím partnerem.
Ze statistik vyplívá, že nejčastěji chrápou muži, až dvakrát častěji než ženy. Chrápat mohou dokonce i malé děti nebo kojenci. Chrápání je způsobeno vibrací měkkých částí v horních cestách dýchacích. Ve spánku jsme relaxovaní a dochází k uvolnění měkkého patra, které se rozechvěje a vydává nepříjemné zvuky.
Chrápání může být způsobeno i nějakou překážkou v nosohltanu, při rýmě a nachlazení může chrápat i člověk, který běžně nechrápe. U dětí je chrápání spojeno nejčastěji se zduřelými mandlemi vytvářejícími mechanickou bariéru. Příčinou chrápání bývá i defekt nosní přepážky, který je vrozený nebo je to poúrazový stav, tento problém lze chirurgicky řešit.
Chrápání může mít i závažnější důvody. Jedním z nich je syndrom spánkové apnoe. Ohroženi jsou zejména obézní kuřáci s kardiovaskulárním onemocněním. Nemoc je opět častější u mužů než u žen. Typickým příznakem je silné noční chrápání, lapání po dechu až zástava dechu. Ráno je člověk unavený, bez energie a během dne si potřebuje odpočnout. Pokud máte podezření na syndrom spánkové apnoe, tak vyhledejte lékaře, který vám pomůže problém vyřešit.
Výše jsme zmínili, že člověk může chrápat při rýmě a ucpaném nose. Podobná situace nastává při požití většího množství alkoholu. Po bujarém večírku se vrátíme domů a doslova zapadneme do postele. Vlivem alkoholu dojde ještě k většímu uvolnění, které může způsobit chrápání.
Chrápání je ovlivněno i polohou ve spánku. Nejčastěji chrápeme na zádech. Při přetočení na bok někteří lidé chrápat přestanou. Nicméně spánek na boku může být po čase nepohodlný pro kyčle a ramena. Řešením je kvalitní matrace z paměťové pěny, investice do dobré matrace se určitě vyplatí nejen kvůli chrápání, ale i vaše záda budou jásat.
Dokonce i polštář může způsobit chrápání. Příliš naducané polštáře pod hlavou nejsou dobré pro průchodnost dýchacích cest, hlava je příliš zalomená a vytváří se mechanické překážky. Pod hlavou je ideální polštář patnáct centimetrů vysoký, který zajistí ideální průchodnost dýchacích cest. Miminka by neměla mít polštář vůbec, hrozí vdechnutí mléka a následné dušení.
Ucpaný nos nemusíte mít jen kvůli rýmě. Alergická rýma je velmi častou příčinou ztíženého dýchání. V první řadě je důležité odstranit příčinu a zjistit, který alergen nám dělá potíže. Nejčastěji je to prach, peří a srst domácích mazlíčků.
Základem je řádná hygiena. Při alergii na prach nevysávejte, ale vytírejte na mokro. Lůžkoviny měňte minimálně jednou týdně a věnujte péči i matraci. Pokud máte domácí mazlíčky, tak je vystěhujte z ložnice a pelíšek jim postavte do jiné místnosti. Před spaním důkladně vyvětrejte a nejezte tučná jídla a neholdujte alkoholu.
Pro alergiky jsou skvělou variantou hypoalergenní. Tyto pokrývky neobsahují peří a neudržují se v nich roztoči. Vždy si u výrobce nebo na štítku ověřte, že jde opravdu o hypoalergenní výrobek. Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu lůžkovin. Jednou za čas je vyperte nebo odneste do čistírny. Odstraníte usazený prach a vaše postel bude klidným místem pro váš odpočinek, kde nebudete trpět ucpaným nosem a jinými projevy alergie.