Příčiny chrápání a jak na něj?

Příčiny chrápání a jak na něj?

Pokud v noci zoufale mlaskáte a třesete se svým chrápajícím partnerem ve snaze se dobře vyspat, tak možná vezmete zavděk gaučem v obýváku, abyste se alespoň trošku vyspali. Nemějte to však svému spolunocležníkovi za zlé, nedělá vám to naschvál. Co způsobuje chrápání a jak se ho případně zbavit se podíváme v dnešním článku. Věříme, že jeho přečtení pomůže zažehnat nejednu krizi způsobenou chrápajícím partnerem.

Co způsobuje chrápání?

Ze statistik vyplívá, že nejčastěji chrápou muži, až dvakrát častěji než ženy. Chrápat mohou dokonce i malé děti nebo kojenci. Chrápání je způsobeno vibrací měkkých částí v horních cestách dýchacích. Ve spánku jsme relaxovaní a dochází k uvolnění měkkého patra, které se rozechvěje a vydává nepříjemné zvuky.

Chrápání může být způsobeno i nějakou překážkou v nosohltanu, při rýmě a nachlazení může chrápat i člověk, který běžně nechrápe. U dětí je chrápání spojeno nejčastěji se zduřelými mandlemi vytvářejícími mechanickou bariéru. Příčinou chrápání bývá i defekt nosní přepážky, který je vrozený nebo je to poúrazový stav, tento problém lze chirurgicky řešit.

Chrápání může mít i závažnější důvody. Jedním z nich je syndrom spánkové apnoe.  Ohroženi jsou zejména obézní kuřáci s kardiovaskulárním onemocněním. Nemoc je opět častější u mužů než u žen. Typickým příznakem je silné noční chrápání, lapání po dechu až zástava dechu. Ráno je člověk unavený, bez energie a během dne si potřebuje odpočnout. Pokud máte podezření na syndrom spánkové apnoe, tak vyhledejte lékaře, který vám pomůže problém vyřešit.

Co dalšího ovlivňuje chrápání

Výše jsme zmínili, že člověk může chrápat při rýmě a ucpaném nose. Podobná situace nastává při požití většího množství alkoholu. Po bujarém večírku se vrátíme domů a doslova zapadneme do postele. Vlivem alkoholu dojde ještě k většímu uvolnění, které může způsobit chrápání.

 Chrápání je ovlivněno i polohou ve spánku. Nejčastěji chrápeme na zádech. Při přetočení na bok někteří lidé chrápat přestanou. Nicméně spánek na boku může být po čase nepohodlný pro kyčle a ramena. Řešením je kvalitní matrace z paměťové pěny, investice do dobré matrace se určitě vyplatí nejen kvůli chrápání, ale i vaše záda budou jásat.

Dokonce i polštář může způsobit chrápání. Příliš naducané polštáře pod hlavou nejsou dobré pro průchodnost dýchacích cest, hlava je příliš zalomená a vytváří se mechanické překážky. Pod hlavou je ideální polštář patnáct centimetrů vysoký, který zajistí ideální průchodnost dýchacích cest.  Miminka by neměla mít polštář vůbec, hrozí vdechnutí mléka a následné dušení.

Zakopaný pes může být v alergii

Ucpaný nos nemusíte mít jen kvůli rýmě.  Alergická rýma je velmi častou příčinou ztíženého dýchání. V první řadě je důležité odstranit příčinu a zjistit, který alergen nám dělá potíže. Nejčastěji je to prach, peří a srst domácích mazlíčků.

Základem je řádná hygiena. Při alergii na prach nevysávejte, ale vytírejte na mokro. Lůžkoviny měňte minimálně jednou týdně a věnujte péči i matraci. Pokud máte domácí mazlíčky, tak je vystěhujte z ložnice a pelíšek jim postavte do jiné místnosti. Před spaním důkladně vyvětrejte a nejezte tučná jídla a neholdujte alkoholu.

Pro alergiky jsou skvělou variantou hypoalergenní. Tyto pokrývky neobsahují peří a neudržují se v nich roztoči. Vždy si u výrobce nebo na štítku ověřte, že jde opravdu o hypoalergenní výrobek. Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu lůžkovin. Jednou za čas je vyperte nebo odneste do čistírny. Odstraníte usazený prach a vaše postel bude klidným místem pro váš odpočinek, kde nebudete trpět ucpaným nosem a jinými projevy alergie.