Proč byste si měli pořídit chránič matrace?

Proč byste si měli pořídit chránič matrace?

Matrace je extrémně důležitá pro naše pohodlí a zdraví. Kvalitní matrace, která poskytne našemu tělu potřebnou oporu, představuje také poměrně velkou investici. Stačí ovšem chvilka nepozornosti a matrace může navždy zůstat znehodnocená. Převrácená sklenička vína při romantickém večeru nebo menší nehoda ratolesti udělají s povrchem matrace své. Osud, kterému nelze nijak zabránit? Ale vůbec ne! Stačí si jenom pořídit kvalitní chránič matrace, který před podobnými nehodami nejdražší část postele před nečistotami ubrání.

Typy chráničů matrací

Existuje několik druhů chráničů matrací. Z hlediska tvaru se může jednat pouze o jednoduchou podložku, která se umístí mezi matraci a prostěradlo. Takové chrániče se upevňují do rohů matrace pomocí gumiček. V případě, že chcete opravdu ochránit kompletní matraci pak můžete zvolit variantu, do které se matrace navlékne jako do obalu. Celková verze chrániče se vyplatí především alergikům, ovšem je o něco náročnější na údržbu. Klasické chrániče s gumičkami, popř. šňůrkami v rozích, plní svoji roli dobře a pevně na matraci sedí, takže výběr mezi nimi je čistě otázkou preference.

Chrániče si můžete vybrat buď propustné nebo nepropustné (nepromokavé). Propustné chrániče mají za úkol především zabránit mechanickému poškozování matrace. Nepropustné chrániče se pak postarají o jakoukoliv tekutinu, která by mohla ohrozit vzhled a funkci matrace. I když slovo „nepropustné” může naznačovat, že tyto chrániče nedovolují přístup vzduchu, opak je pravdou. I s nepropustným chráničem může matrace volně dýchat.

Před čím vlastně chrání a jak pomůže chránič při spánku?

Chránič matrace oceníte kvůli těmto vlastnostem:

Nedovolí nečistotám znehodnotit matraci

Drobky, prach ani velmi nepříjemné tekutiny nemají šanci se dostat na povrch matrace. Chránič lze po každém znečištění jednoduše sejmout a důkladně vyprat.

Pohlcuje pot

Matraci neohrožují jenom nehody s vylitým pitím. Přes prostěradla do nich každou noc proniká i náš pot, který na matraci dokáže vytvořit ošklivé skvrny. Zároveň se díky ukládání potu na matraci mohou rozmnožovat bakterie či roztoči.

Tvoří tepelnou izolaci

Chránič vytvoří tepelnou izolační vrstvu, která zvyšuje komfort při ležení v posteli. Díky prodyšnosti chráničů se ale nemusíte bát, že by docházelo k zapařování matrace.

Prodlouží životnost matrace

Matrace bez chrániče díky postupnému mechanickému opotřebování ztrácí svoji přirozenou pružnost. Díky tomu pak jejich povrch přestává být zcela hladký a vytváří se něm nerovnosti, které mohou vést ke zhoršení kvality spánku (v nejhorším případě až třeba k chronickým bolestem zad). Chránič matraci opět vyhladí a dodá jí zpět některé ztracené vlastnosti i po dlouhém používání.

Zvyšuje pohodlí

Pomocí chrániče můžete regulovat tuhost matrace a lépe ji tak přizpůsobit pro potřeby vašeho těla.