Proč spát nebo nespat společně s dětmi?

Proč spát nebo nespat společně s dětmi?

Rodiče i odborníci se dělí na dva znepřátelené tábory. Jedni striktně nedoporučují společné spaní a druhá strana zase společné nocování doporučuje všema deseti. Na čí straně je pravda vám nepovíme, ale dáme vám pádné argumenty pro i proti, které vám pomohou se rozhodnout.  

Proč spát se svými dětmi?

  • Vybudování citového vztahu

Novorozené miminko nepotřebuje žádné drahé vybavení, ale v první řadě potřebuje maminku, přestože se vám reklamy budou snažit namluvit něco jiného. Novorozenci i starší děti vyžadují pocit jistoty a ten cítí hlavně u rodičů. Společné spaní je skvělým prostředkem k vybudování důvěry.

  • Všichni se dobře vyspí

Máte-li štěstí na nespavce, který se budí každou půlhodinu a potřebuje dudlík, pochovat nebo jen pohladit, tak za pár dní budete naprosto vyčerpaní. Při společném spánku můžete miminko nakojit v leže, pohladit ho a za chvíli se spí spokojeně dál. 

  • Klidné a spokojené dítě

Dříve bylo běžným standardem dítě nechat vyplakat. V dnešní době se už od této praktiky upouští. Dítě plačící v postýlce pociťuje neskutečný stres a strach a do budoucna může mít i problémy na citové úrovni. 

  • Syndrom náhlého úmrtí kojence 

Americká akademie pediatrů nedoporučuje společné spaní, protože zvyšuje riziko náhlého úmrtí. Odborná veřejnost však tvrdí naprostý opak. Pokud jsou dodrženy základní pravidla bezpečnosti, tak je opak pravdou.  Dítě totiž dokáže sladit biorytmy s matkou a napodobí její srdeční i dechový rytmus a díky zvukům od rodičů neupadne miminko do dlouhé fáze hlubokého spánku, kde nejčastěji dojde k náhlému úmrtí. 

Proč se svými dětmi nespat?

  • Zdravotní problémy

V některých případech se společné spaní vylučuje kvůli zdravotním problémům. Malá a nedonošená miminka jsou náchylnější k syndromu náhlého úmrtí kojence a měla by být kontrolována monitorem dechu. Děti s refluxem zase musí spát vyvýšeně, aby nedošlo k vdechnutí mléka a zadušení. 

  • Strach ze zalehnutí 

Spousta rodičů se obává, že potomka zalehnou. Tyto obavy jsou většinou liché, protože si na přítomnost miminka zvyknou a zejména matka dítě pudově nezalehne. Pokud však jeden z rodičů nebo oba kouří, pijí alkohol nebo užívají jiné návykové látky, tak je jejich vnímání narušeno a dítě mohou opravdu zalehnout. 

  • Postel jen pro vás

Jakmile se dítko začne hýbat, tak se většina dětí nezastaví ani ve spánku. Děti mají živé sny, kdy cestují po celé posteli a určitě se vám stane, že se vzbudíte s dítětem přes svou hlavu nebo v jiné roztodivné poloze. Takže se ráno můžete vzbudit rozlámaní, protože spíte podivně zkroucení, abyste nevzbudili dítě. 

  • Narušený vztah s partnerem

Přestože jsou oba rodiče na příchod miminka připraveni, může je zaskočit, že na sebe už nemají tolik času a partnerský vztah začíná trpět. Zejména muži se cítí někdy odstrčení, protože dítě zpočátku vyžaduje převážně matku. Nezapomeňte si najít čas i sami pro sebe, někdy to bohužel může být jen pár minut večer před spaním. 

Bezpečnost na prvním místě 

Pokud se rozhodnete spát se svým dítkem v posteli, tak myslete na bezpečnost. Myslete na to, že syndrom náhlého úmrtí kojence vzniká i v důsledku přehřátí, takže se zaměřte na výběr vhodného ložního prádla dle sezóny. V každém ročním období však můžete sáhnout po ověřené bavlně. 

Při společném spaní oceníte i chránič matrací, který udrží vaše matrace v bezpečí před nechtěným potřísněním močí nebo stolicí. Přestože jsou plenky kvalitní a vydrží ledacos, tak je lepší investovat pár stovek do chrániče než řešit čištění matrací.


Související produkty

Sleva -20%
Bestseller
Varianty (1)

Nepropustný chránič s froté úpravou

Skladem - ihned k odeslání, v úterý 13. 6. u vás
299 Kč
239 Kč

Porovnat