Ručníky a froté osušky: Jak hned poznat kvalitu od hadru?

Ručníky a froté osušky: Jak hned poznat kvalitu od hadru?

Osvěžující sprcha patří k těm největším malým radostem každodenního života. Pokud si ji ale pocit relaxace nechcete zkazit hned po vystoupení ze sprchového koutu nebo vany, je nutné mít po ruce kvalitní ručník či osušku. Příjemný a savý materiál froté je v tomto ohledu oblíbenou klasikou. Vyznáte se ale opravdu v tom, jak správně ručník vybrat a jak se o něj pečovat? Podívejme se na toto téma společně a do hloubky.

Vysoká gramáž je základ

Při výběru ručníku či osušky záleží především na jednom aspektu, a to je gramáž. Někteří výrobci tento údaj na ručnících vůbec neuvádějí a takovým se raději zdaleka vyhněte. Pro ručníky a osušky by se měla gramáž pohybovat mezi 450 až 550 g/m2. Pokud objevíte produkt s menší gramáží, pak se jedná o méně kvalitní výrobek. U froté ručníků je také velmi důležitá délka vlékna (vizuálně je ručník huňatější než ten s krátkým vláknem). Délka vlákna odráží schopnost vysávat vlhkost, která je samozřejmě u ručníku extrémně důležitá. S dlouhým vláknem a vysokou gramáží máte zaručeno, že ručník bude hebký na omak, dlouho vydrží a nebude se mechanicky narušovat ani při častém praní. Velmi nízká gramáž naopak zaručí, že s ručníkem budete za chvíli moct pouze vytírat podlahu.

Froté, bambus?

Kromě oblíbených froté ručníků se na v posledních letech začaly na trhu objevovat také bambusové ručníky. Froté je jiný název pro smyčkovou tkaninu vyráběnou z bavlněné příze. Jedná se o trojrozměrnou textilií a pro její výrobu je třeba používat speciální tkací stroje. Hlavní výhodou froté osušek a ručníků je jejich vysoká savost a jemnost (jak už jsme si řekli, velkou roli tady však hraje gramáž a délka vlákna). Nevýhodou froté, zejména s dlouhým vláknem, je však pomalé schnutí, které může způsobit, že ve špatně větrané místnosti dojde k jejich zatuchnutí a na jejich povrchu se mohou rozšiřovat bakterie a plísně. Bambusové ručníky a osušky nejsou většinou zcela tvořené z bambusového vlákna. Bambus je v nich kombinován s bavlněným základem. V savosti si nezadají s froté ručníky a někdy je mohou dokonce předčít. Kromě toho ale mají také antibakteriální účinky, které zabrání množení mikroorganismů. Nejen tedy, že bambusové ručníky a osušky nenasají nepříjemný zápach, jsou také vhodné pro alergiky.

Design nepodceňujte

Krása je důležitá ve všech částech interiéru a platí to i o koupelně. Velmi kvalitní ručníky s vysokou gramáží nemají tendenci blednout a ztrácet barvu, takže se nebojte investovat do pastelových či neonových osušek a ručníků, které přesně doplní váš interiér. Fantazii se dnes meze nekladou a mnoho výrobců nabízí svoje produkty v barvách napříč celým spektrem.

Správná péče o ručníky a osušky

I z velmi kvalitního ručníku se může stát hadr, pokud se o něj nebudete správně starat. Rozhodně hned nevěště nový ručník vedle sprchy. Před prvním použitím je třeba osušky a ručníky dvakrát vyprat, čímž se z látky uvolní volná vlákna. Ta ostatní se zatáhnou a osuška či ručník pak budou dlouhodobě pevnější a více vydrží. Do pračky s ručníky raději nalejte gelový přípravek než klasický prášek, který má tendenci prádlo vybělovat. Samozřejmě, pokud máte ručníky bílé, pak můžete zvolit gel speciálně určený pro bílé prádlo, zatímco pokud chcete zachovat zářivou barvu ručníků, sáhnete po gelu na prádlo barevné. Vyhýbejte s aviváži. Ano, v reklamách často můžete vidět, jak se někdo rozplývá nad heboučkým ručníkem vypraným s aviváží, ve skutečnosti ale praní s ní způsobí, že se vlákna slepí dohromady a ručník hebkost ztratí. Ručníky nikdy nesušte přímo na radiátoru. Místo toho jej buď pověste na šňůru anebo ještě lépe, dejte jej do sušičky. S žehlením ručníků se netrapte, jenom by vlákna zlámalo a zploštilo. Občas se také může stát, že povytáhnete některé vlákno víc, než je dobré. Nenechte jej jen tak viset a raději vytažené vlákno vždy zastřihněte.