Skládání a skladování prostěradel v menší domácnosti! Jak na to?

Skládání a skladování prostěradel v menší domácnosti! Jak na to?

Ložní prádlo potřebujeme ke spánku úplně všichni. Bohužel ne všichni mají luxus velkého domu s šatnou nebo komorou na věci. Majitelé menších bytů se musí naučit nakládat s prostorem chytře a úsporně. 

Využijte každý prostor

Ložní prádlo nemusíte mít nutně uloženo na dosah ruky. Zeptejte se sami sebe, jestli musí mít ložní prádlo svůj vlastní prádelník nebo vyhrazenou polici ve vaší skříni. Ložní prádlo by se mělo měnit jednou za dva týdny a jindy jej prakticky nevytahujeme, takže jej můžeme uložit na méně frekventované místo.

Využijte například prostor pod postelí. Kupte si úložný box, kam naskládáte veškeré povlečení a jen ho zasunete dolů. Stejným způsobem můžete využít i úložný prostor ve vašem gauči. Krabici s povlečením klidně strčte na skříň, vylézt pro ni jednou za dva týdny vás určitě nezabije. 

Skvělým řešením jsou i vakuové pytle ze, kterých vysajete vzduch. Do každého pytle uložte povlečení na dvojlůžko včetně prostěradla a při výměně jen vyberte příslušný balíček, který rozbalíte, a je hotovo.

Minimalismus malých bytů

Na malém prostoru se člověk musí naučit minimalismu, jinak ho jeho věci vystěhují. Nemusíte vlastnit patnáct druhů ložního prádla. Vsaďte na jedno letní a jedno zimní povlečení a máte vystaráno. Nebo si kupte univerzální bavlnu, která je vhodná celoročně.

Když vyperete hned po ránu, tak vám za hezkého počasí prádlo stihne uschnout a můžete jej povléct znovu. Majitelé sušiček mají vystaráno a nemusí řešit počasí vůbec, prádlo jim uschne samo během sušícího programu. 

Pravidelný jarní úklid

Jednou ročně projděte svoje ložní prádlo. Všechno si hezky vytáhněte na postel a podívejte se proti světlu, jestli se někde nepovolila vazba, zkontrolujte fleky a díry. Takovýchto kousků se nemilosrdně zbavte. Stejně tak vyhoďte nebo darujte povlečení, které nepoužíváte, důvod může být jakýkoliv, špatný materiál nebo nevhodná barva.  

Ukliďte si s Marií Kondo 

Marie Kondo je japonská nadšenkyně do úklidu, která si svoji kariéru vybudovala na uklízení a rovnání věcí. Podle ní je ukládání věcí jakási sentimentální činnost dodávající jistotu a stabilitu do našeho života, protože uklidíme-li si svůj prostor, tak si zvládneme udělat pořádek i sami v sobě. V jejích knihách nebo televizních pořadech najdete spoustu rad a tipů, jak ukládat nejrůznější předměty včetně ložního prádla. 

  • Do hlubokých zásuvek nedávejte prádlo na sebe, ale srovnejte ho roliček, které nastrkáte za sebe. Při vytahování jednoho kusu nemusíte přerovnávat celou hromádku.
  • Pokud můžete, tak do své skříně místo polic namontujte právě zásuvky. Usnadníte si tím organizaci. 
  • I Marie Kondo doporučuje pro dlouhodobé skladování vakuové pytle, protože prodlouží životnost, ochrání barvy a udrží škůdce od vašeho ložního prádla. 
  • Nemáte-li zásuvky, tak můžete sadu povlečení na postel nastrkat do jednoho povlaku na polštář a uložit. V případě potřeby vytáhnete vše a nemusíte složitě hledat. 
  • Hlavní zásadou je ukládat veškeré věci, tak aby na ně bylo vidět, a vy jste nemuseli nikde nic přerovnávat a vyndávat.

Související produkty

Prostěradlo z mikrovlákna (90 x 200 cm) - Kiwi

Odesíláme do 5 pracovních dní, v pátek 17. 2. u vás
189 Kč

Porovnat

Jersey prostěradlo (200 x 200 cm) - Červená

Odesíláme do 10 dnů, v úterý 21. 2. u vás
614 Kč

Porovnat