Spánek léčí aneb jak se vyspat během zdravotních obtíží

Spánek léčí aneb jak se vyspat během zdravotních obtíží

Spánek je důležitou součástí života nás všech. Bohužel dnešní uspěchaná doba kvalitnímu odpočinku příliš nepřeje. Jedna bezesná noc nám nijak neublíží, ale dlouhodobé nevyspání vede k řadě zdravotních obtíží. Obzvláště během zdravotních obtíží a nemoci byste měli dbát na kvalitní spánek, který pomůže tělu dříve se zregenerovat.

Nachlazení a dýchací potíže

Spánek s ucpaným nosem není žádný med. Abyste podpořili účinnost sprejů a kapek do nosu, tak si zajistěte na spaní zvýšenou polohu. Můžete si pod matraci zastrčit klín nebo si přidat o jeden polštář navíc. Spaní ve zvýšené poloze udrží dýchací cesty průchodné.

U většiny dýchacích problémů oceníte zvlhčení vzduchu. Pokud nemáte doma zvlhčovač vzduchu, tak přes topení přehoďte mokrý ručník a vlhkost se z něj bude postupně odpařovat. Myslete samozřejmě na pořádné větrání a místnost nijak nepřetápějte.

Stres se spánkem slušně zamává

Stres je bez nadsázky jednou z civilizačních chorob současnosti. Zdá se, že stres nijak nezhoršuje fyzické zdraví, ale opak je pravdou. Psychika a fyzické zdraví jsou vzájemně propojeny a dlouhodobý stres může vést k řadě onemocnění, včetně problémů se spánkem.

Přestože je to těžké, tak se v první řadě zaměřte na odstranění stresorů. Důsledně dbejte na spánkovou hygienu, přes den se rozptylte cvičením a večer zklidněte svoji mysl meditací nebo jógou. Do ložnice neberte diář ani telefon a snažte se nechat veškeré starosti mimo. Léky na spaní berte až jako poslední volbu, dostanete se do začarovaného kruhu, z kterého se těžko dostává pryč.

Trávící obtíže vás už v noci nezaskočí

Po vydatném jídle se špatně usíná a ještě hůř spí. Tělo by v noci mělo vykládat energii na regeneraci a ne na trávení potravy. Pokud víte, že trpíte na reflux nebo na pálení žáhy, tak striktně dodržujte čas večeře a nejezte na noc dráždivé a tučné potraviny, vyhněte se i alkoholu a kouření.

Pokud vás pálí žáha nebo je vám nevolno, tak zkuste polohu na levém boku, která by vám měla částečně ulevit. Spaní na břiše je naopak pro reflux absolutně nevhodné, pokud jste zvyklí na spaní na břiše, tak se snažte navyknout na spánek na boku či na zádech.

Kožní problémy

Atopický ekzém, pupínky a vyrážky nejasného původu mohou být způsobeny nekvalitním materiálem povlečení nebo agresivním pracím prostředkem. Při problémech z kůží vsaďte na šetrný prášek a na kvalitní ložní prádlo z bavlny. Bavlna je dobře snášena i alergiky a nezpůsobuje žádné kožní problémy.

Problematickou pleť v obličeji pomůže zahojit hedvábný povlak, který nijak nedráždí. Po hedvábí kůže příjemně klouže a nezadrhává se, to ocení i vaše vlasy. Povlak měňte alespoň jednou týdně, aby v něm neulpělo příliš kožních buněk a prachu, které mohou zanést póry.

Inkontinence může potrápit

Inkontinence je problém nejen osob vyššího věku, překvapit může i mladé ženy krátce po porodu, protože mají oslabeny svaly pánevního dna. Inkontinence je obtěžující a pro mnohé je to také velmi trapná záležitost, tak ani nevyhledají lékaře.

Pro zkvalitnění spánku se pokuste vyřešit příčinu inkontinence, poraďte se s lékařem. Někdy stačí jen posílit pánevní dno. Pro váš klidnější pocit si vezměte na noc inkontinenční pomůcky a matraci vybavte chráničem matrací, který nepropustí žádné tekutiny.

Údržba povlečení během nemoci

Povlečení a prostěradlo se mění v intervalu jednou za dva týdny, nejzazší termín je jeden měsíc. Na ložním prádle ulpívají naše odumřelé kožní buňky, prach a vlasy. Po každé nemoci postel nekompromisně převlečte a prádlo vyperte. Povlak na polštář může být propocený a znečištěný.