Tajemství zdravého spánku 1.část

Tajemství zdravého spánku 1.část

Plnohodnotný spánek je základem našeho zdraví. Aby si tělo během noci pořádně odpočinulo a nabralo dostatek energie na další den, potřebuje mít to správné zázemí. Víte, jak vytvořit vhodné podmínky na to, abyste se ráno budili odpočatí a pozitivně naladění? Přinášíme vám několik osvědčených tipů, jak toho dosáhnout.

Místnost dobře vyvětrejte

Než večer ulehnete, je dobré ložnici vyvětrat, bude se vám v ní mnohem lépe spát. Pozor ale v případě, že necháváte okno otevřené i přes den a trpíte alergií na pyl, časté větrání totiž naopak umožní vnik pylu do domácnosti a ztíží vám dýchání.

Vedle výměny vzduchu v místnosti myslete i na peřiny. Až se ráno vzbudíte, zapomeňte na okamžité ustlání postele a porovnávání polštářů, nechte postel trochu dýchat. Zkuste lůžkoviny raději vzít a alespoň na chvíli je vyvětrat na čerstvém vzduchu, třeba na balkóně nebo parapetu. V peřinách se drží vlhkost, a to obzvlášť během léta, kdy se víc potíme. Pokud je nenecháte proschnout, pozvete si do postele o to více roztočů a bakterií, kterým se v takovém prostředí velmi daří.

Vytvořte si vhodné prostředí

Aby se vám dobře spalo, jen větrat nestačí. Dbejte na celkově útulné prostředí, které vám bude vyhovovat. Během noci by mělo být v místnosti ticho a tma, pak váš spánek nebude nic rušit. Teplota v ložnici by se měla v noci pohybovat kolem 17 až 18 stupni, s kvalitní peřinou vám zima nebude a předejdete nadměrnému pocení.

Pečlivě vybírejte kvalitní postel, matraci i ložní prádlo

Dalším důležitým bodem je vhodná postel a matrace. Vždy vybírejte na míru vašim potřebám, jinak se ráno probudíte rozlámaní a s bolavými zády. Stejnou pozornost byste měli věnovat výběru ložního prádla. V oblibě jsou zejména přírodní materiály, jako je bavlna. Pokud se rozhodujete mezi prostěradly z froté nebo Jersey, na letní období volte raději druhou variantu. Jersey je stejně kvalitní jako froté, ale na rozdíl od něj nemá tak vysoké hřejivé vlastnosti, vaše tělo se proto během spánku nebude tolik potit a do lůžkovin se nedostane tolik vlhkosti, která je rájem pro roztoče a bakterie. Zvlášť pokud kupujete dětské prostěradlo, dbejte na výběr opravdu kvalitního materiálu. Dítě je citlivější než dospělý člověk, a tak je i náchylnější na různé vyrážky a astma. Na Bedario.cz naleznete velkou barevnou škálu dětských prostěradel ze stoprocentní bavlny, která jsou vhodná i pro alergiky.

##PRODUKTY##

Nepřehánějte to s rostlinami

Pokud máte rádi přírodu a doma se obklopujete velkým množstvím květin, využijte k tomu raději jiné místnosti než ložnici. Rostliny jsou sice hezkým doplňkem a jejich zelená barva napomáhá k relaxaci, ale není vhodné to s nimi přehánět, protože v noci spotřebovávají kyslík v místnosti. V případě, že se rozhodnete rostlinu do ložnice umístit, předem se informujte o jejích vlastnostech a potřebách, některé vám totiž mohou během spánku vyvolat kašel nebo alergii, jiné zase špatně snášejí nižší teploty.


Související produkty