Tip na knihu: Proč spíme?

Tip na knihu: Proč spíme?

Slyšeli jste už o knize Proč spíme? Ačkoliv se tento název může zdát přehnaný, po přečtení možná uznáte, že mírná nadsázka je na místě. Kniha naprosto detailně a pečlivě pojednává o natolik stěžejním tématu, že vám může doopravdy významně ovlivnit život – ne-li zachránit. Abyste měli aspoň představu o tom, co se chystáte číst, nabízíme vám malou ochutnávku.

PROČ TEDY SPÁT?

Dvě třetiny dospělých lidí ve všech rozvinutých zemích nespí v noci doporučených osm hodin. To vás asi nepřekvapí. Co by vás však překvapit mohlo, jsou následky tohoto faktu.

Spíte-li v noci pravidelně méně než šest nebo sedm hodin, ničíte svůj imunitní systém, což vede k více než dvojnásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou. Nedostatek spánku je zásadní faktor spjatý s životním stylem určujícím, zda se u člověka rozvine, či nerozvine Alzheimerova choroba. Nedostatečný spánek narušuje hladinu cukru v krvi natolik, že by lékaři mohli stav dotyčné osoby označit za předdiabetický. Pokud spíte málo, hrozí vám větší riziko ucpání a kornatění cév a s tím spojená kardiovaskulární onemocnění a tak dále a tak dále.

Když tedy shrneme uvedená fakta, je snadné přijmout prokazatelnou spojitost – čím méně spíte, tím kratší máte život.

SPÁVÁM DOST DLOUHO?

Pokud si nejste jistí, jestli se vám dostává spánku, jaký vaše tělo vyžaduje, stačí si zodpovědět jednoduché otázky. Za prvé, když se ráno probudíte, dokázali byste v deset nebo jedenáct hodin dopoledne opět usnout? Pokud ano, pravděpodobně nespíte dostatečně dlouho nebo dostatečně kvalitně.

Za druhé, dokážete před polednem fungovat optimálně bez dávky kofeinu? Zní-li vaše odpověď “ne”, pak si zřejmě nevědomě sami předepisujete stav chronické spánkové deprivace.

CO VÁM BRÁNÍ VE SPÁNKU?

S jistotou můžeme říct, že rysy moderní doby zvrátily naše jinak instinktivní spánkové systémy. Kromě “spánkové prokrastinace” zapříčiněné sledováním televize nebo jinou digitální zábavou dlouho do noci ovlivnilo délku a kvalitu našeho spánku následujících 5 proměnných:

  1. konstantní elektrické osvětlení (včetně LED)
  2. regulovaná teplota
  3. kofein
  4. alkohol
  5. odvěké procvakávání píchaček

Díky zmíněným “silám” mnozí z nám mylně věří, že trpí nespavostí.

Tato téma a související otázky jsou dále podrobněji probrané v knize a rozhodně budete překvapeni. Zachumlejte se s knížkou v našem plyšovém povlečení a zaručujeme vám dokonalý spánek!