Tip na pořad – Velký úklid s Marií Kondo

Tip na pořad – Velký úklid s Marií Kondo

Slyšeli jste už jméno Marie Kondo? V Česku ještě tahle drobná japonská žena není tak proslulá, oproti tomu v Americe způsobila obrovskou revoluci. Jak už název článku napovídá, Marie Kondo udělala díru do světa přes úklid. V materialistické době, kde jsme doslova zahrnuti vším možným i nemožným, Marie přišla s metodou a technikami, jak udržet svou domácnost minimalistickou. Tvrdí, že když se budete držet jejich postupů, zbavíte se nepořádku jednou provždy. Ať už tedy máte s úklidem problém nebo ne, rozhodně čtěte dál.

Kdo je Marie Kondo a proč byste ji měli znát?

Jejím mottem je: Zbavte se všeho, co vám nedělá radost. Marie Kondo přišla s myšlenkou, že lidé často zaměňují pojem čištění a uklízení. Zatímco do čištění spadají činnosti jako vysávání, mytí koupelny nebo utírání prachu, úklid spočívá v ukládání a přebírání věcí. Marie tvrdí, že právě ukládání věcí je duchovní záležitostí a měli bychom k němu tak přistupovat. Podle její KonMari metody bychom se měli zbavit všeho, co nám nedělá radost a díky této velké očistě potom budeme paradoxně muset uklízet mnohem méně. Náš dům se zbaví zbytečností, které ho zatěžovaly a nám se v něm bude žít podstatně lépe (nejen díky čistšímu vzduchu).

Krátce o její knize

Marie napsala dohromady čtyři knihy, z nichž dvě dostali svůj český překlad. Naprostým bestsellerem se stalo dílo Zázračný úklid (pořádek jednou provždy). Úklid podle metody popsané v knize může trvat i několik dní. Nicméně se nenechte odradit. Nemusíte váš dům celý otočit vzhůru nohama najednou, všechno probíhá pěkně po částech a možná si tohle třídění nakonec i zamilujete.

Reality show, která vás bude bavit i inspirovat

No a pokud nejste vášnivým čtenářem, máme pro vás jeden tip. Netflix nedávno přišel s pořadem, ve kterém tahle světoznámá expertka na úklid pomáhá svým klientům zbavit se doma toho nejrůznějšího haraburdí. Nejen, že je velmi uklidňující sledovat, jak nepořádek mizí, ale uvědomíte si, kolika zbytečnostmi se my lidé obklopujeme. V každé nové epizodě se seznámíte s novou domácností, která se nachází v úplně jiné situaci než ty ostatní. Liší se majetkem, počtem rodinných členů nebo i náboženstvím. Marie tak nabízí individuální tipy a triky a i vy určitě v některém díle objevíte domácnost podobnou té své. Nezbývá než se schoulit do postele, zakrýt se teplou dekou a užít si tuhle reality show, která vám pomůže změnit život. No a pokud zjistíte, že vám vaše seprané povlečení nedělá zas takovou radost a rozhodnete se ho vyhodit, doporučujeme naše mikroplyšové, které vás bude doslova hladit a my vám zaručujeme, že z něj radost mít budete!