Tipy pro správné praní bavlněného povlečení

Tipy pro správné praní bavlněného povlečení

100% bavlna je dnes již standartním materiálem pro kvalitní povlečení. Díky tomuto materiálu je povlečení krásně měkké a lze jej vyrábět v mnoha různých barvách nebo se zajímavými vzory. Bohužel, i to nekrásnější povlečení lze zničit během chvilky nesprávnou péčí. Pravidelné praní by vám mělo pomoci povlečení udržet krásně svěží, hebké a voňavé. Pokud místo toho vytahujete vybledlé, proděravělé kusy hadru, chyba vězí nejspíše ve zvoleném způsobu praní. Pojďme se tedy podívat na všechno důležité, co musíte o praní bavlněného povlečení vědět.

Prát po nákupu?

Nové povlečení zcela určitě vyperte předtím, než jím povlečete postel. Povlečení k vám putuje z prodejny, kam zase muselo přicestovat z výroby. Po cestě se na něm nasbírají někdy neviditelné nečistoty. Kromě toho má na sobě povlečení ještě zbytkové barvy, které je potřeba seprat. Před prvním použitím by povlečení tedy mělo zamířit minimálně jednou, ideálně však dvakrát do pračky.

Teplota praní

Stěžejní informace o způsobu praní daného povlečení najdete na etiketě povlečení. Při mírném znečištění nebo prvním praní rozhodně ponechte teplotu na 40 °C, vyšší není potřeba. Když se někomu podaří rozlít v posteli nápoje nebo se ložní prádlo jinak výrazně znečistí, můžete použit maximální teplotu až 60 °C. Ale pozor, při vysokých teplotách, zejména pokud na ně perete pravidelně, již utrpí barvy a vzory povlečení. Výjimku představuje čistě bílé povlečení, ale ani to byste na 60 neměli prát příliš často.

Naruby a zapnuté

Nejlepšího výsledku dosáhnete, když před praním povlečení obrátíte naruby a zapnete. Proč? Zabráníte tím mechanickému poškození lícní strany a tomu, že by se do povlečení zamotaly třeba povlaky na polštáře. Došlo by pak k přílišnému zatížení bubnu pračky a některé kusy prádla by se nevypraly dostatečně.

Jaký prací prostředek

Pro praní barevného prádla nikdy nepoužívejte prášek či gel na bílé prádlo a naopak. Na skvrny lépe funguje prášek, ovšem gel se zase lépe rozpouští. Ideální je střídat značky a neprat neustále stejným prostředkem. Aviváž na povlečení nepoužívejte (i když v reklamách ho rádi ukazují), protože obaluje vlákna a omezuje průdušnost látky.

Sušení a žehlení

Bavlněné povlečení můžete vložit i do sušičky, ale vyberte co nejjemnější program s nízkou teplotou. Pokud povlečení věšíte na šňůru, tak jej nepřipevňujte kolíčky za rohy, protože by mohlo dojít k trvalé deformaci. K žehlení přistupujte ve chvíli, kdy je povlečení ještě částečně vlhké a žehlete jej opět obrácené naruby, pro maximální ochranu lícní části. Po vyžehlení hned povlečení neskládejte a nechte jej ještě dosušit, jinak by vám mohlo zatuchnout.