Trápí Vás alergie? Potlačte její nežádoucí příznaky úklidem domácnosti

Trápí Vás alergie? Potlačte její nežádoucí příznaky úklidem domácnosti

Trápí Vás oteklé oči, plný nos, svědění pokožky nebo neutuchající záchvaty kýchání? Bohužel trpíte, jako většina populace, civilizační chorobou zvanou alergie. Příznaky alergie jsou ryze individuální, ale dokážou znepříjemnit život po celý rok. Existují mimo léčby způsoby, jak s alergiemi bojovat?

Vědci prorokují, že do roku 2025 bude trpět alergiemi každý druhý Evropan. To není vůbec slibná budoucnost. Příznaky alergie můžete zmírnit léky, ale i správným přístupem v péči o Vaši domácnost.

 

Co pomůže od alergie?

Možná se Vám to zdá jednoduché, ale od alergie pomůže i pečlivý úklid. Vyhlaste válku „zvířátkům“ a nezvaným hostům. Pomocníkem Vám bude nízká teplota vzduchu a sucho v bytě. Dalším zaklínadlem je pravidelném větrání a vpouštění denního světla do místnosti. Paraziti se drží u země, proto Vám doporučujeme několikrát v týdnu pečlivě vyluxovat.

Nebaví Vás každý den vysávat? Nebo na to nemáte čas? Alternativou pro vás může být robotický vysavač. Oproti klasickým vysavačům nevíří prach a pracuje celý den, i když jste v práci nebo na výletě. Roztočům se nejvíce daří v ložnici a na často používaném čalouněném nábytku. Ohroženi jsou i pelíšky domácích mazlíčků. Popřemýšlejte o protiroztočovém povlaku.

 

Jaro velí zelenou úklidu

Na jaře byste měli uklidit dům i zahradu a nachystat se na příchod nového ročního období. Klíčem je, zbavit se nežádoucích kamarádků v podobě roztočů, prachu a pylů. Začněte od půdy a skončete ve sklepě. Zbavte se všeho, co se zde během zimy „zabydlelo“.

Než začnete, udělejte si plán úklidu. Systematizujete si práci a nesedřete se. První položkou na seznamu by měl být úklid kuchyně. Ta zažívala během zimy těžké období smažení a pečení během vánočních svátků. Pozornost věnujte i lednici, vyhoďte z ní vše, co vypadá „podezřele“ a vymyjte ji octovou vodou. Odmrazte mrazák a protřiďte potraviny ve spižírně. Probouzejí se nevítaní nájemníci – od mravenců, molů a jiných živočichů. Tyto „potvůrky“ si libují v mouce, strouhance, koření a dalších sypkých potravinách. Vše prohlédněte a přesypte do vymytých sklenic a krabic.

 

Vyperte, co se dá, nebo navštivte čistírnu

Uklizená domácnost voní čistotou. Měli jste bílé záclony, červené přehozy, čistě bílé povlaky na polštáře, huňaté deky a plédy, ale teď vypadají zašedle a mdle? Všechno „svlékněte“ a „prožeňte“ pračkou. Bílé prádlo dejte na program s předpírkou s bělícím prostředkem.

V koupelně odstraňte mýdlové skvrny a zaschlé kapičky vody ve sprchovém koutě nebo vaně. Zimy do obydlí přináší i těžký vzduch a všudypřítomnou vlhkost, například ze sušení prádla nebo nedostatečného větrání. Zatočte s možnou plísní pomocí speciálních prostředků.

 

Ložnice potřebuje extrémní péči

Do nového kabátu oblékněte ložnici, vyberte si povlečení z přírodního materiálu. Na balkóně vyvětrejte přikrývky, venku „vybouchejte“ matrace a nezapomeňte na očistu matrací, roštů a rámů postelí.

Vše je perfektně čisté a zbývají už jen podlahy. Nezapomeňte ani na kouty, které neuklízíte příliš často – jako jsou prostory za pračkou, postelí, pod nočními stolky, za lednicí. Budete se divit, kolik prachu se v takto špatně dostupných prostorách nahromadilo.

##PRODUKTY##


Související produkty